Wakacje kredytowe 2024. Fot. PAP
Wakacje kredytowe 2024. Fot. PAP

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest projekt Ministerstwa Finansów

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać w marcu 2024 r., a także po jednym miesiącu w każdym z trzech kolejnych kwartałów - wynika z opublikowanego w środę projektu noweli o wsparciu kredytobiorców autorstwa resortu finansów.

Wakacje kredytowe 2024

W środę na stronach RCL opublikowano projekt noweli ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Autorem projektu jest Ministerstwo Finansów.

"Proponuje się zmianę polegającą na przedłużeniu obowiązywania mechanizmu wakacji kredytowych na rok 2024. Jednak w związku z koniecznością procedowania procesu legislacyjnego projektu proponuje się, aby zawieszenie to przysługiwało w wymiarze jednego miesiąca od dnia 1 marca 2024 r. do dnia 31 marca 2024 r., zaś w przypadku kolejnych kwartałów - w wymiarze miesiąca w każdym kwartale" - wskazano w Ocenie Skutków Regulacji projektu.

Koszt na poziomie 2,5 miliarda złotych

Dodano, że według szacunków przygotowanych w oparciu o dane UKNF maksymalny roczny koszt wakacji kredytowych, przy założeniu, że skorzysta z nich 100 proc. uprawnionych to 3,6 mld zł. "Jednocześnie przy założeniu, że z wakacji kredytowych skorzysta analogiczny odsetek uprawnionych jak z poprzednich wakacji kredytowych szacuje się koszt na poziomie 2,5 mld zł" - poinformowano.

Jak zaznaczono, na dzień 30 września 2023 r. łączny koszt dotychczasowych wakacji kredytowych dla banków wynosił 12,8 mld zł. 

KW

Źródło zdjęcia: Wakacje kredytowe 2024. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka