Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay

Polska trzecia w całej UE. W produkcji pierników ścigamy się tylko z dwoma krajami

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Polska na rynku międzynarodowym jest znana z wielu produktów regionalnych, jednym z nich jest toruński piernik. Fundacja State of Poland informuje, że w 2022 roku w Polsce wyprodukowano tyle piernika, że pozwoliło nam to zająć trzecią lokatę wśród największych producentów tego specjału w całej Unii Europejskiej.

Polska piernikową potęgą

Polska jest trzecim największym producentem pierników w UE w 2022 r., wytwarzając 25 865 ton tego świątecznego przysmaku – czytamy na koncie na platformie X (dawnym Twitterze) fundacji State of Poland. Wyprzedzają nas Holendrzy z produkcją na poziomie 42 288 ton, niekwestionowanym liderem są jednak Niemcy, którzy w 2022 roku wyprodukowali aż 87 586 ton piernika.

Trzy kraje produkują 3/4 piernika w UE

Jak podaje Eurostat, tylko te trzy kraje – Niemcy, Holandia i Polska, odpowiadają za niemal 3/4 (72%) produkcji piernika w całej Unii Europejskiej. Kilka lat temu mówiło się, że piernikowy rynek się kurczy, dane Eurostatu pokazują jednak, że ten trend jest w odwrocie i wciąż jest to spory tort do podziału. Same pierniki wytworzone przez lidera zestawienia miały w ubiegłym roku wartość 282 milionów euro. Holenderski rynek piernika jest z kolei wart 72 miliony euro, podczas gdy Polski – mimo niższej niż w Holandii produkcji, aż 95 milionów euro. 

Unijne kraje w zeszłym roku wyprodukowały łącznie około 213 tys. ton pierników – o 27 tys. ton więcej niż w 2018 roku. Mimo ogólnego trendu wzrostowego produkcja w Polsce nieznacznie spadła w tym okresie. W 2018 roku wytworzyliśmy 26,8 tys. ton, o 1 tys. ton więcej niż w 2022 r.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka