Koniec programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. Fot. Pixabay
Koniec programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. Fot. Pixabay

Koniec Bezpiecznego Kredytu 2 procent. Rząd Tuska ma inny pomysł

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 38
Bezpieczny Kredyt 2 Procent przechodzi do historii. Kto nie zdążył przed nowym rokiem, ten już nie ma na niego szans. Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada, że wprowadzony jeszcze przez rząd Mateusza Morawieckiego program będzie wygaszany.

Koniec programu Bezpieczny Kredyt 2 procent

„Rząd zabezpieczył w projekcie budżetu na 2024 r. środki na pomoc Polakom w kupnie pierwszego mieszkania lub domu. Bezpieczny kredyt 2 proc. w obecnej formule, zostanie zastąpiony inną, korzystną dla kredytobiorców ofertą” - głosi komunikat Ministerstwa Rozwoju i Technologii. 

Zdaniem rządu Donalda Tuska nowe instrumenty będą atrakcyjniejsze dla osób o niższych dochodach i liczniejszych rodzin.

Program będzie przedstawiony na początku 2024 roku, niezwłocznie po zakończeniu prac nad projektem - informuje MRiT.


Ministerstwo Rozwoju i Technologii: Chcemy bardziej sprawiedliwego programu 

Jak informuje zarządzane przez Krzysztofa Hetmana (PSL) Ministerstwo Rozwoju i Technologii - „program był niesprawiedliwy”. Korzystały z niego osoby bogate, „wypychając z kolejki” po kredyt 2 proc. najbardziej potrzebujących, czyli osoby bez szans na zwykły kredyt na mieszkanie.

Resort ma więc w najbliższych tygodniach przygotować nowy pomysł na dopłaty do zakupu pierwszego mieszkania, a dotychczasowy program zostaje zawieszony. Oficjalnie z powodu wyczerpania przewidzianych środków.

Ceny mieszkań ostro w górę

W IV kwartale 2023 r. średnia cena mieszkań w ofercie deweloperów wzrosła o ponad 4 proc., najbardziej - o 10 proc. w Trójmieście - wynika z opublikowanego we wtorek raportu portalu RynekPierwotny.pl.

Według wstępnych danych serwisu w całym 2023 r. w większości dużych miast wzrost cen nowych mieszkań był dwucyfrowy, najwięcej, o 27 proc. cena metra kw. wzrosła w Trójmieście, w Krakowie było to 24 proc., a w Warszawie 23 proc. Z pośród metropolii cena najmniej, bo o 8 proc. wzrosła w Łodzi.

Pod koniec grudnia 2023 r. średnia cena metra kw. mieszkań w ofercie warszawskich firm deweloperskich przekraczała 16,7 tys. zł, co oznacza, że za 50-metrowe nowe mieszkanie w stolicy trzeba było zapłacić średnio niemal 837 tys. zł, to o ok. 155 tys. więcej niż przed rokiem. Z kolei w Krakowie zakup mieszkania o powierzchni 50 m kw. oznacza wydatek średnio o ok. 151 tys. zł wyższy niż pod koniec ubiegłego roku, a w Trójmieście – o ok. 160 tys. zł.

RynekPierwotny.pl wskazuje, że przyspieszenie wzrostu cen nastąpiło od lipca 2023 r., od momentu pojawienia się w ofercie banków bezpiecznego kredytu 2 proc.

Bezpieczny kredyt 2 proc. praktycznie „wyczyścił” ofertę deweloperów z najtańszych mieszkań - ocenia portal, wskazując m.in., że w Trójmieście oferta lokali z ceną poniżej 9 tys. zł za metr kw. skurczyła się w ubiegłym roku z 24 proc. do 7 proc. Odsetek mieszkań w ofercie z ceną powyżej 15 tys. zł za metr kw. zwiększył się z 17 proc. do 42 proc.

KW

Źródło zdjęcia: Koniec programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka