Zdjęcie ilustracyjne, fot. Canva
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Canva

Masowe zakłócenia GPS w rejonie Bałtyku. Eksperci wskazali sprawcę

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Wyjaśniło się, skąd pochodzą masowe zakłócenia sygnału GPS, które odnotowuje się nad Finlandią i krajami bałtyckimi od połowy grudnia. To robota systemu umieszczonego w Kaliningradzie - wskazali eksperci, cytowani przez portal telewizji ERR.

Za zakłóceniami stoi Rosja

Do szczytu zakłóceń doszło w okresie świąt Bożego Narodzenia; jak podaje fińska gazeta Iltalehti, sygnał GPS został zakłócony także w Finlandii i Estonii w okolicach Nowego Roku.

John Wiseman z portalu Gpsjam zwrócił uwagę, że skala zakłóceń jest bezprecedensowa i domyśla się, że przyczyną mogą być celowe próby zagłuszania lub ćwiczenia wojskowe.


W wywiadzie dla szwedzkiego nadawcy publicznego SVT Joakim Paasikivi ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obrony powiedział, że Rosja już wcześniej ingerowała w północnoeuropejski system GPS, aby chronić obwód murmański lub zakłócać ćwiczenia NATO.

"Uważam, że jest to część rosyjskich działań wpływu lub tak zwanej wojny hybrydowej. Może to być sposób Rosji na sianie niepewności i pokaz siły" - ocenił Paasikivi.

Systemy zakłócające znajdują się w obwodzie Królewieckim

SVT zwraca również uwagę na to, że jednostka walki radioelektronicznej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem poinformowała, że przeprowadziła w Kaliningradzie ćwiczenia szkoleniowe dla ponad 100 żołnierzy.

Jukka Savolainen, dyrektor Fińskiego Centrum Doskonałości ds. Walki Hybrydowej, w rozmowie z Yle również przyznał, że za zakłóceniami stoi najprawdopodobniej Rosja.

System GPS służy do nawigacji i pozycjonowania. Chociaż zakłócenia systemów są źródłem problemów dla lotnictwa, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia. Oprócz GPS samoloty korzystają z innych narzędzi do pozycjonowania, takich jak akcelerometry i stałe punkty na ziemi.


ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie