fot. Facebook/Władysław Kosiniak-Kamysz
fot. Facebook/Władysław Kosiniak-Kamysz

Spór o Polskę i Wincentego Witosa. Liderzy PSL odpowiadają prezydentowi Dudzie

Redakcja Redakcja PSL Obserwuj temat Obserwuj notkę 161
- Wincenty Witos walczył o Polskę, w której wszyscy są równi wobec prawa, a interes partii nigdy nie jest ponad interesem Ojczyzny - napisał na platformie X Władysław Kosiniak-Kamysz, który w ten sposób odpowiedział na słowa prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone w Wojniczu.

Prezydent Duda ostro o PSL przy grobie Witosa

Prezydent Andrzej Duda mówił m.in., że Wincenty Witos chciał Polski wolnej, suwerennej, niepodległej, demokratycznej, "bez żrących ją chorób, takich jak m.in. korupcja". "Gdzie jest dzisiaj PSL? Uczestniczy w rządzącej koalicji, która zamyka posłów do więzienia" - powiedział prezydent. Zdaniem Dudy "to jest również i pytanie, jakie Wincenty Witos pewnie by zadał, gdyby fizycznie mógł być między nami, o dzisiejszą Polskę, o to, co się w tej Polsce dzieje dzisiaj, że (...) posłowie zostają zamknięci do więzienia". Dodał, że przypomina to 1930 rok i proces brzeski.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Andrzejowi Dudzie

Po południu wpis na platformie X umieścił wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. "Wincenty Witos walczył o Polskę praworządną, wolną i demokratyczną, Polskę, w której wszyscy są równi wobec prawa, a interes partii nigdy nie jest ponad interesem Ojczyzny. Warto, poza powoływaniem się na przywódcę Ruchu Ludowego, wdrażać w życie idee, którym był wierny" - napisał Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał również, że "w ubiegłym roku, dzięki inicjatywie PSL i Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, "zmazany został haniebny wyrok sądu brzeskiego". "Wincenty Witos został uniewinniony. Przeciwko kasacji, podobnie, jak w 1932 r. był przedstawiciel Prokuratury. Wbrew zasadom praworządności i racji stanu" - dodał Kosiniak-Kamysz.


Zgorzelski o PiS: Z demokracją nie jest im po drodze

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) ocenił natomiast, że "dzisiejsze wypowiedzi prezydenta są oburzające i nacechowane emocjami, a nie faktami". "Nowe PSL zawsze było, jest i będzie po stronie demokracji, a Prawo i Sprawiedliwość - jako grupa rekonstrukcyjna sanacji - nigdy demokracji nie szanował. Tak jak nie szanuje ostatniego wyboru Polaków" - napisał Zgorzelski na platformie X.W kolejnym wpisie wicemarszałek zaznaczył, że "Wincentego Witosa wsadzili do więzienia sanacyjni idole PiS oraz prezydenta w sfingowanym procesie brzeskim". "To nowe PSL z Kosiniakiem-Kamyszem i przy wsparciu Adama Bodnara walczyli o rehabilitację Witosa, dzięki czemu Sąd Najwyższy uniewinnił dawnych liderów PSL. Takie są fakty" - podkreślił Zgorzelski.

"Prezydent Duda nazywa przestrzeganie Konstytucji RP i respektowanie wyroków sądów "terrorem praworządności". To mówi chyba wszystko o prezydencie i obozie Prawa i Sprawiedliwości, z którego się wywodzi. Z demokracją nie jest im po drodze" - podsumował Zgorzelski.

"Rozumiem, że atakowanie PSL przez prezydenta Andrzeja Dudę w 150 lecie urodzin Wincentego Witosa jest sposobem na budowanie „koalicji polskich spraw”. Nie powiem, oryginalna strategia. Taka w stylu Jacka Kurskiego, znanego przyjaciela i sojusznika Pana Prezydenta" - ironizował senator Jan Filip Libicki.


ja

Fot. Facebook/Władysław Kosiniak-Kamysz

Czytaj także:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka