Elon Musk nie spotka się z Lechem Wałęsą. Fot. PAP/Łukasz Gągulski, Facebook/Lech Wałęsa
Elon Musk nie spotka się z Lechem Wałęsą. Fot. PAP/Łukasz Gągulski, Facebook/Lech Wałęsa

Elon Musk miał spotkać się z Lechem Wałęsą. Zmiana planów w ostatniej chwili

Redakcja Redakcja Lech Wałęsa Obserwuj temat Obserwuj notkę 70
Miliarder Elon Musk przybył z wizytą do Polski. Weźmie udział w odbywających się w Krakowie i Oświęcimiu uroczystościach związanych z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jednym z punktów wizyty miało być spotkanie z Lechem Wałęsą. Nie dojdzie jednak do niego, ze względu na stan zdrowia byłego prezydenta.

Musk nie spotka się z Wałęsą

Najpierw spekulowano, czy właściciel Tesli spotka się z ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim, ale ten zaprzeczył, mówiąc, że ta wizyta ma charakter "osobisty". Natomiast pytany, czy w związku z tą wizytą możliwa jest np. inwestycja związana z Teslą w naszym kraju minister też tego nie potwierdził. - Życzyłbym sobie, żeby Polska się rozwijała, ale nic na ten temat nie wiem, żeby Musk potwierdzał jakąś wielką inwestycję w naszym kraju. My, jako ministerstwo, nie występowaliśmy z próbami umówienia spotkania. Kontaktowali się z nami przedstawiciele pana Muska, twierdząc, że będzie, ale nie wiedzą jak będzie wyglądał harmonogram - mówił Gawkowski.

Według medialnych doniesień miliarder miał spotkać się również w Polsce z Lechem Wałęsą. Do takowego jednak nie dojdzie. Wszystko ze względu na stan zdrowia byłego prezydenta. "Spotkanie nie się odbędzie. Pan prezydent to starszy pan, po COVID-19, a podróż jest daleka" – przekazało biuro prasowe Wałęsy portalowi wp.pl. Przypomnijmy, że były prezydent na początku grudnia przeszedł COVID-19. Wyleczył się i był obecny na posiedzeniu Sejmu 11 grudnia. Z Gdańska do Krakowa jest jednak dalej niż do Warszawy.

Elon Musk ma jeszcze jedno zaproszenie... Właściciela Tesli do odwiedzenia więzień w Radomiu i pod Ostrołęką, gdzie odbywają karę Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, zaprosił poseł PiS Przemysław Czarnek. Miliarder nie odniósł się do tego zaproszenia i mało prawdopodobne jest, aby miał z niego skorzystać.


Elon Musk w Polsce 

Na poniedziałek i wtorek zaplanowane są uroczystości upamiętnienia Holocaustu, organizowane pod auspicjami European Jewish Association (EJA). Wydarzenie obejmuje sympozjum w Krakowie oraz nabożeństwo żałobne w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Właściciel Tesli i platformy X w niedzielę wieczorem wylądował na lotnisku w Krakowie-Balicach. Do Muzeum Auschwitz - Birkenau przyjechał przed południem w poniedziałek. Złożył tam kwiaty.

O tym, że Musk weźmie udział w sympozjum w Krakowie i ceremonii w byłym KL Auschwitz poinformował w czwartek Bloomberg. Jak napisał Bloomberg, Musk ma wziąć udział w dyskusji z amerykańskim prawicowym publicystą Benem Shapiro podczas sympozjum w Krakowie na temat antysemityzmu w internecie, a także w ceremonii w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz w dniach 22-23 stycznia. Wydarzenie organizowane jest z okazji przypadającego tydzień później Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.


Musk posądzony o antysemityzm 

Agencja przypomniała, że Musk już jesienią ub.r. wstępnie zgodził się odwiedzić obóz podczas dyskusji na żywo z szefem EJA rabinem Menachemem Margolinem. Musk spotkał się wówczas z oskarżeniami o antysemityzm, kiedy zgodził się z anonimowym użytkownikiem platformy X twierdzącym, że społeczności żydowskie promują "nienawiść przeciwko białym" i odpowiadają za sprowadzanie "hord mniejszości, które zalewają kraj".

Jego wpis został potępiony przez Biały Dom, a w reakcji szereg dużych reklamodawców, w tym m.in. koncern Disneya, ogłosiło bojkot platformy. Musk przyznał później, że jego wypowiedź była "jedną z najgłupszych rzeczy" jaką zrobił.


MP

Elon Musk nie spotka się z Lechem Wałęsą. Fot. PAP/Łukasz Gągulski, Facebook/Lech Wałęsa 

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj70 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka