fot. X/Agnieszka Pomaska
fot. X/Agnieszka Pomaska

Wyróżnienie dla posłanki KO. Dostała ważną unijną funkcję

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 71
Posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska została w poniedziałek wybrana wiceprzewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. To nie pierwsza funkcja polityczki w strukturach unijnych, ale pierwsza tak znacząca.

Agnieszka Pomaska - kariera

W czerwcu 2022 Agnieszka Pomaska została wiceprzewodniczącą związanej z Europejską Partią Ludową organizacji EPP Women. Teraz poinformowała w mediach społecznościowych, że została wybrana wiceprzewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Agnieszka Pomaska pochodzi z Gdyni. Jest posłanką już piątą kadencję. Od początku była związana z Platformą Obywatelską.  Dwa lata temu starała się o funkcję szefa pomorskich struktur PO, ale przegrała z pomorskim marszałkiem Mieczysławem Strukiem. Pomaska była wspierana przez lidera PO Donalda Tuska, natomiast Struk należał do "drużyny" Sławomira Neumanna.

W 2022 została przewodniczącą Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla In Vitro”, postulującego wprowadzenie ustawy przewidującej m.in. refundację in vitro przez państwo.


Co to jest Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy

Zgromadzenie Parlamentarne złożone jest z przedstawicieli parlamentów krajowych, a ich liczba zależna jest od liczby mieszkańców państw. Zasiadają oni na sali według przynależności partyjnej. Zasiada w nim 612 członków – 306 przedstawicieli parlamentów krajowych i 306 zastępców z 46 państw członkowskich.


Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy jest ciałem obradującym, doradczym i nie posiada uprawnień prawodawczych – nie może stanowić prawa, norm prawnie wiążących – co wyraźnie odróżnia je od parlamentów narodowych. Zgromadzenie składa się z delegatów parlamentów narodowych poszczególnych państw członkowskich Rady. Co kwartał każdego roku delegacje te zbierają się na swoje sesje w Pałacu Europy w Strasburgu. Kryterium zasiadania na sali obrad nie jest jednak przynależność państwowa, ale reprezentowane poglądy polityczne – delegaci zasiadają w zależności od przynależności do poszczególnych frakcji politycznych. Zgromadzenie może debatować i uchwalać zalecenia w sprawach dotyczących ważnych zagadnień pojawiających się we współczesnym świecie. Zgromadzenie Parlamentarne wybiera również sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

ja

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj71 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka