Źródło zdjęcia: Elektrownia atomowa. Fot. Centralniak / CC BY 2.0 DEED / zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęcia: Elektrownia atomowa. Fot. Centralniak / CC BY 2.0 DEED / zdjęcie ilustracyjne

Wiemy, kto nie chce elektrowni jądrowej w Polsce. Dziennikarze ujawnili listę

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 57
W Choczewie (woj. pomorskie) ma stanąć pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. „Rzeczpospolita” zdobyła listę organizacji środowiskowych i osób fizycznych, które domagają się ponownego rozpatrzenia decyzji środowiskowej dla pierwszego w Polsce obiektu tego typu.

Awantura o elektrownie jądrową w gminie Choczewo

Przypomnijmy, że kilka dni temu pojawiły się znaki zapytania dotyczące ustalonej już lokalizacji pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Inwestycja ma powstać w Lubiatowie-Kopalinie w gminie Choczewo na Pomorzu. Nowa wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz miała zapowiedzieć zmianę lokalizacji.

Informacja wywołała burzę, w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Stąd też decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna.


Kto nie chce elektrowni jądrowej w Polsce. Oto lista

Na tym nie koniec. Poniedziałkowa „Rzeczpospolita” przekazała, że wnioski o ponowne rozpatrzenie decyzji środowiskowej zostały wniesione do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przez: 5 osób fizycznych (ze względu na ochronę prywatności nie podano danych). Znamy za to nazwy podmiotów, które żądają ponownego rozpatrzenia decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej w gminie Choczewo:

 • Stowarzyszenie Obrony Naturalnych Obszarów Nadmorskich Bałtyckie SOS;
 • Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego;
 • Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA; 

oraz reprezentowane przez jedną osobę: 

 • Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku; 
 • Stowarzyszenie Zielony Białystok;
 • Stowarzyszenie Innowacyjny Białystok;
 • Stowarzyszenie Innowacyjna Polska;
 • Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Urząd Miasta w Białymstoku; 
 • Stowarzyszenie www.i.warszawa.pl;
 • Fundacja Instytut Białowieski; 
 • Fundacja Towarzystwo Ulepszania Świata.


Decyzja środowiska nie jest jeszcze prawomocna

Wiceprezes Polskich Elektrowni Jądrowych Łukasz Młynarkiewicz informował w listopadzie 20223 roku, że „złożone wnioski w żaden sposób nie podważają obowiązywania decyzji ani nie wstrzymują prac przygotowawczych w lokalizacji”.

Decyzja środowiskowa Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) – podobnie jak lokalizacja – została wydana w 2023 r.

Decyzja środowiska nie jest jeszcze prawomocna. Nie wiadomo też, kiedy się uprawomocni. – Obecnie nie jest możliwe wskazanie terminu zakończenia postępowania odwoławczego. Organ, prowadząc postępowanie ws. wydania decyzji środowiskowej, jest związany wnioskiem inwestora, w tym wskazaną lokalizacją przedsięwzięcia – odpowiedziała na pytania „Rzeczpospolitej” GDOŚ.

KW

Źródło zdjęcia: Elektrownia atomowa. Fot. Centralniak / CC BY 2.0 DEED / zdjęcie ilustracyjne

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka