Ściana w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, fot. X
Ściana w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, fot. X

Znak Polski Walczącej zerwany ze ściany w ministerstwie. Szukali go po całym budynku

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 104
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska został zdemontowany symbol Polski Walczącej i tablice poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Posłowie PiS, którzy udali się do budynku z kontrolą poselską odnaleźli je... w piwnicy.

Symbol Polski Walczącej zniknął ze ściany

Jako pierwszy o sprawie poinformował Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej w rządzie Zjednoczonej Prawicy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

"Tak wygląda tablica poświęcona Żołnierzom Niezłomnym w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Henning-Kloska wprowadza nowe porządki… barbarzyństwo to najdelikatniejsze słowo cisnące się na usta" – napisał wzburzony polityk. Do wpisu dołączył dwie fotografie: na pierwszej widać ścianę w resorcie przed zmianami; widnieje na niej charakterystyczna "kotwica" - symbol Polski Walczącej, a także tablica upamiętniająca Żołnierzy Niezłomnych, oraz zdjęcia polskich bohaterów, upamiętniają m. in. rtm Witolda Pileckiego, Augusta Fieldorfa „Nila”, czy Danutę Sidzikównę „Inkę”.

Drugie zdjęcie pokazuje jak teraz wygląda ściana w MKiŚ. Tablice poświęcone polskim żołnierzom zostały usunięte, usunięty został również symbol Polski Walczącej, widnieje po nim ślad.


Posłowie prawicy poszli do resortu z kontrolą poselską

Na miejsce udali się z kontrolą poselską Michał Woś, Dariusz Matecki i Andrzej Śliwka. Potem dołączyli także posłowie Jerzy Polaczek i Ireneusz Zyska.

"Dyrektor Generalna nie chce nam udzielić informacji kto odpowiada za zdjęcie tablic. Nie chcą również przekazać informacji gdzie znajdują się te tablice" - alarmował Matecki.

Poseł Woś zwrócił uwagę, że znak Polski Walczącej to symbol chroniony ustawą, a jego znieważenie jest ścigane.

Posłowie rozmawiali z dyrektorem biura Henning-Kloski, Piotrem Szczepańskim, który stwierdził, że "różnie można oceniać żołnierzy wyklętych", ale nadal nie chciał powiedzieć, gdzie są usunięte tablice.

Tablice znalezione, były w piwnicy

W końcu, przeszukawszy budynek Ministerstwa Klimatu i Środowiska politycy odnaleźli poszukiwane tablice i kotwicę, były w piwnicy.


Na platformie X, obok głosów oburzenia, jest też kilka wpisów broniących decyzji nowych władz resortu. "Ministerstwo to nie muzeum" - piszą.

Tablice poświęcone żołnierzom wyklętym były w budynku od 2017 roku. Na ścianie budynku przy Wawelskiej 52/54 znajduje się brązowa tablica poświęcona pracownikom leśnictwa i przemysłu drzewnego poległym w II wojnie światowej Wewnątrz budynku znajduje się również tablica upamiętniająca Józefa Piłsudskiego.

To niejedyna zmiana na ścianie, którą wychwycono po zmianie władz. Z gabinetu ministra sprawiedliwości Adama Bodnara zniknął krzyż, a na jego miejscu pojawił się plakat z napisem "Konstytucja".

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2024-01-25/adam-bodnar-zdjal-krzyz-panstwo-to-nie-kosciol/


ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka