Skandaliczny spot Komisji Europejskiej. Von der Leyen na tle napisu o "obozie w Polsce"

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 177
W nagraniu Komisji Europejskiej z okazji Dnia Pamięci o Holokauście wspomniano o "obozie w Polsce". Nie dodano jednak, że był to niemiecki obóz zagłady.

Spot KE. Auschwitz przedstawiono jako "obóz w Polsce"

Na zamieszczonym przez Ursulę von der Leyen nagraniu, pojawia się napis o "obozie w Polsce" w kontekście Auschwitz. Nie poinformowano o tym, że miejsce kaźni znajdował się na ziemiach okupowanych przez Niemcy. Nie pojawiła się informacja o tym, że Holokaust był dziełem właśnie naszego zachodniego sąsiada. Fragment z szefową Komisji Europejskiej wygląda jak oskarżenie pod adresem Polski. 

 


Burza w sieci. Reagują komentatorzy i politycy

Na reakcję polskich internautów i polityków nie trzeba było długo czekać. Głos zabrał m.in. poseł Zjednoczonej Prawicy Arkadiusz Mularczyk, który zajmował się m.in. kwestią reparacji za II wojnę światową.

-  Droga pani von der Leyen i Komisji Europejska, poprawną formą są „niemieckie nazistowskie obozy śmierci w okupowanej Polsce”. Użycie pełnego, dokładnego terminu pomoże w promowaniu dokładnej historycznie narracji i prawidłowej identyfikacji Niemiec jako jedynych odpowiedzialnych za okropności obozów zagłady podczas II wojny światowej - skomentował polityk.


- Przynajmniej w Dzień Pamięci o Holokauście należy powstrzymać się od manipulacji faktami. Nie sądzę, aby którykolwiek z autorów tego filmu nie miał świadomości, że KL Auschwitz był niemieckim obozem koncentracyjnym utworzonym na terenach, które Niemcy przyłączyli do swojego kraju po niesprowokowanej agresji na Polskę w 1939 roku. Proszę poprawić - napisał z kolei Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

 


Dzień Pamięci o Holokauście. Obchody m.in. w Polsce

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upamiętnienia wyzwolenia obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz 27 stycznia 1945 roku. Od 1996 roku 27 stycznia jest obchodzony w Republice Federalnej Niemiec jako Dzień Pamięci Ofiar Narodowego Socjalizmu.

Obchody 79. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz odbyły się w sobotę w Miejscu Pamięci Auschwitz - w Oświęcimiu i Brzezince. Najważniejszymi gośćmi było około 20 byłych więźniów. Udział wzięła m.in. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i minister kultury Bartłomiej Sienkieiwicz.

Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.


MB

Fot. Ursula von der Leyen/screenX

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj177 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka