fot. PAP/Leszek Szymański
fot. PAP/Leszek Szymański

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Krakowie wrzucił do puszki 100 tys. zł

Redakcja Redakcja WOŚP Obserwuj temat Obserwuj notkę 185
175 mln 426 tys. 813 zł - taką kwotą zakończył się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformował w niedzielę wieczorem szef WOŚP Jerzy Owsiak. Tyle pieniędzy pokazywano na koncie fundacji, ale wiadomo, że ta kwota będzie wyższa. Największą jednorazowo sumę do puszki wrzucił mężczyzna w Krakowie.

Ponad 17 mln na koncie WOŚP

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 175 mln 426 tys. 813 zł - to są dopiero pieniądze, które będą liczone. Graliśmy na całym świecie, graliśmy w całej Polsce, graliśmy na całej przestrzeni, gdzie jest miłość, przyjaźń i muzyka - mówił ze sceny WOŚP na stołecznych błoniach Stadionu Narodowego Jerzy Owsiak.

Szef WOŚP podziękował wszystkim, którzy tworzyli tegoroczny finał. - To był naprawdę niesamowity dzień. To był naprawdę niezwykły pobyt razem z Wami podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - powiedział.

Po północy konto fundacji, na oficjalnej stronie WOŚP, pokazywało 175 426 813 zł.

32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany jest zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych, a tegoroczne hasło brzmi: "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!".


Minister nauki grał na "Światełku do nieba"

O godz. 20 w niedzielę w całym kraju rozbłysły "Światełka do nieba" - kulminacyjny moment 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Warszawie scena, miasteczko i główne studio WOŚP powstały na błoniach PGE Narodowego i to tam o godz. 20 można było zobaczyć zwieńczające finał widowisko świetlno-muzyczne, ale wydarzenia towarzyszące finałowi WOŚP odbywały się w niedzielę w wielu miastach i miejscowościach w Polsce.

Szczecińskie "światełko do nieba" rozbłysło w postaci pokazu świetlnego z Morskiego Centrum Nauki na miejskiej wyspie Łasztownia. Na jednej ze scen tegorocznego finału WOŚP, w centrum kultury Nowa Dekadencja zagrał m.in. zespół Vinders, w którym perkusistą jest minister nauki Dariusz Wieczorek. "Robimy to co roku, to wspaniała impreza, wspaniała idea. Przez ostatnie osiem lat też graliśmy razem z orkiestrą" - powiedział PAP. Wyjaśnił, że zespół składa się z kolegów z liceum, którzy reaktywowali grupę po 18 latach.

Budda ofiarował na WOŚP 100 tys. złotych

W Krakowie podczas 32. Finału WOŚP darczyńca wrzucił do puszek 100 tys. zł. Wyglądał na starszego mężczyznę.

Szefowa krakowskiego sztabu WOŚP Edyta Biel w rozmowie z PAP przekazała, że "pan podszedł do wolontariuszek, które były na Rynku z golden retrieverami, psami zaangażowanymi w akcję WOŚP". 

- Powiedział, że zbierał pieniądze przez trzy lata, aby uzbierać okrągłą sumę. Zaczął wkładać po stówkach do jednej puszki. Pieniądze nie zmieściły się, więc potrzebna była druga puszka - relacjonowała. Mężczyzna nie przedstawił się, a wolontariuszki były na tyle zszokowane sytuacją, że o nic nie zapytały. Każdy banknot, który trafił do puszek WOŚP był o nominale 100 zł. Po kilku godzinach okazało się, kim właściwie jest anonimowy mężczyzna.

Jak się okazało, był nim - specjalnie ucharakteryzowany - znany youtuber Budda, który wspiera WOŚP wysokimi kwotami od kilku lat. Budda potem na nagraniu pokazał, jak przebiegało przygotowanie do akcji i jego "metamorfoza".


Hymn WOŚP odegrany w krakowskim kościele

Ale oprócz akcji Buddy w Krakowie wydarzyło się również coś niezwykłego - w jednym z kościołów zabrzmiał na mszy... hymn Wielkiej Orkiestry. Zagrał go w parafii św. Bartłomieja w Krakowie (Nowa Huta) Piotr Siwicki - tamtejszy organista. Jak mówi w rozmowie z RMF FM, pomysł na wykonanie znanej melodii przyszedł mu do głowy podczas kazania, które dotyczyło... miłości.

"Chrześcijaństwo jest postawą miłości i radości. Dlatego należy pomagać z uśmiechem w każdym miejscu i każdym możliwym czasie bez rozgrzebywania poglądów i szukania drugiego dna. Moja córka korzystała z inkubatora z serduszkiem WOŚP i wiem, że dzięki temu dzisiaj może cieszyć się pełnią zdrowia" - napisał Siwicki na Facebooku.


32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała w niedzielę również za granicą, m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, w Niemczech, Czechach, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie oraz na krańcach świata – w pobliżu biegunów południowego i północnego.

W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła 71,5 tys. urządzeń. Ostatnią zbiórkę - w styczniu 2023 roku - dedykowano walce z sepsą. Dzięki zaangażowaniu sztabów i sympatyków w 2023 r. udało się zebrać 243 259 387,25 zł.

Fundację WOŚP Jurek Owsiak założył ponad 30 lat temu. Od tej pory regularnie raz w roku — w styczniu – organizuje zbiórkę pieniędzy. Fundacja prowadzi działalność na rzecz ratowania życia chorych osób, w szczególności dzieci, poprawy stanu ich zdrowia, a także promocji zdrowia i profilaktyki. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo