Minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Fot. EPA/OLIVIER HOSLET
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Bodnar czyści prokuraturę, lecą kolejne głowy. PiS składa zawiadomienie

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Prokurator generalny Adam Bodnar podjął decyzję o odwołaniu z delegacji oraz z funkcji 10 prokuratorów regionalnych i okręgowych. Prawo i Sprawiedliwość reaguje na działania w prokuraturze nowego ministra sprawiedliwości i składa zawiadomienie do prokuratury.

Odwołanie prokuratorów regionalnych i okręgowych przez Bodnara

Jak podano w poniedziałkowym komunikacie na stronie resortu sprawiedliwości, w sobotę 26 stycznia podjęto decyzję o odwołaniu z delegacji oraz z funkcji 10 prokuratorów.

Ministerstwo przekazało, że z delegacji do Prokuratury Okręgowej w Warszawie i z funkcji prokuratora okręgowego w Warszawie oraz zastępcy prokuratora okręgowego w Warszawie odwołani zostali Mariusz Dubowski i Agnieszka Bortkiewicz. Z delegacji do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie i funkcji prokuratora regionalnego w Szczecinie odwołany został Artur Maludy. Z delegacji do Prokuratury Okręgowej w Warszawa-Praga i funkcji prokuratora okręgowego Warszawa-Praga odwołano Łukasza Osińskiego. Z funkcji Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu odwołano Bartosza Pęcherzewskiego. Z funkcji prokuratora regionalnego w Białymstoku i delegacji do tej prokuratury odwołana została Elżbieta Pieniążek. Prokurator Remigiusz Dobrowolski został odwołany z funkcji prokuratora okręgowego w Szczecinie. Z delegacji do Prokuratury Regionalnej w Warszawie i funkcji prokuratora regionalnego w Warszawie odwołano Jakuba Romelczyka. Z delegacji do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku i funkcji prokuratora regionalnego w Gdańsku odwołano Teresę Rutkowską-Szmydyńską. Natomiast Jerzy Ziarkiewicz został odwołany z delegacji do Prokuratury Regionalnej w Lublinie i funkcji prokuratora regionalnego w Lublinie.


"Prokurator Generalny Adam Bodnar, w ścisłej współpracy z p.o. prokuratora krajowego Jackiem Bilewiczem, realizują konsekwentnie program zmian w prokuraturze, mający na celu przywrócenia tej służby obywatelom" - podkreślił resort sprawiedliwości.


Zmiany w prokuraturze

12 stycznia premier Donald Tusk powierzył obowiązki Prokuratora Krajowego prok. Jackowi Bilewiczowi. MS informowało wtedy, że Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".

Jak podkreśliło wtedy MS, "w efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 r., Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego".

Prokuratura Krajowa cały czas stoi na stanowisku, że funkcję prokuratora krajowego pełni Barski.

W zamieszczonym niedługo potem oświadczeniu na stronie PK podpisanym przez prok. Dariusza Barskiego, jako prokuratora krajowego, oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego, podkreślono, że "powoływanie i odwoływanie prokuratorów regionalnych, okręgowych i rejonowych, a także delegowanie prokuratora powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury do innej jednostki prokuratury i odwołanie z delegacji stanowią ustawowe kompetencje Prokuratora Krajowego".


Bodnar argumentował też, że Prokurator Generalny, jako przełożony wszystkich prokuratorów, może powoływać osoby do pełnienia określonych obowiązków. Informował też, że Bilewicz ma sprawować funkcję przez dwa miesiące, po to, żeby "w tym czasie przeprowadzić otwarty konkurs" na to stanowisko. 

Reakcja PiS

Na działania Adama Bodnara zareagowało Prawo i Sprawiedliwość. Politycy opozycji złożyli zawiadomienie do prokuratury ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez ministra sprawiedliwości. Poinformowali o tym w poniedziałek na konferencji prasowej szef klubu PiS Mariusz Błaszczak i poseł PiS Marcin Warchoł na konferencji prasowej w Sejmie. – Były Rzecznik Praw Obywatelskich powołuje wbrew obowiązującemu w Polsce prawu prokuratorów do Prokuratury Krajowej, to jest przedmiotem naszego zawiadomienia – powiedział Błaszczak.

Cytowany z kolei na koncie PiS na portalu X, Błaszczak powiedział, że były RPO "dopuszcza się, w naszym głębokim przekonaniu, bardzo ważnych naruszeń obowiązującego w Polsce prawa". "Przypomnę, że powołał pełniącego obowiązki – wbrew prawu – Prokuratora Krajowego oraz powołuje także wbrew prawu prokuratorów do Prokuratury Krajowej. To jest dewastacja systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce" – ocenił polityk.


Błaszczak przypomniał też, że posłowie PiS złożyli w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości.

Według ustawy Prawo o prokuraturze, "prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury na stanowisko prokuratorskie powołuje Prokurator Generalny na wniosek Prokuratora Krajowego".

MP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj53 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo