Donald Tusk. Fot. PAP/Rafał Guz
Donald Tusk. Fot. PAP/Rafał Guz

Nowe decyzje Tuska. W znacznym stopniu dotyczą kobiet

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 74
Donald Tusk poinformował we wtorek, że wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek b. premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie zgodności Konwencji stambulskiej z konstytucją. Premier po posiedzeniu rządu zapowiedział też obniżenie stawki VAT dla branży beauty. Obniżenie stawki ma wejść w życie od 1 kwietnia.

Obniżenie stawki VAT dla branży beauty

Premier Donald Tusk we wtorek po posiedzeniu rządu zapowiedział też obniżenie stawki VAT dla branży beauty, która ma wejść w życie od 1 kwietnia.

 – Temat jest poważny, dotyczy około 30 tysięcy firm. To są wszystko bardzo małe firmy. Większość z nich, blisko 100 tysięcy ludzi znajduje tam prace. Mam nadzieję, że to przyniesie ulgę i poczucie sprawiedliwości bardzo dużej grupy zawodowej – tumaczył premier.

W ubiegłym tygodniu o pracach nad zrównaniem stawek podatku VAT na usługi "beauty" informował Informacyjna Agencję Radiową (IAR) minister finansów Andrzej Domański.

IAR wskazywała, że obecnie stawka podatku VAT w sektorze beauty wynosi 23 proc. Branża postulowała obniżenie jej do 8 proc.Wniosek b. premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie zgodności Konwencji stambulskiej z konstytucją wycofany z TK

– Podpisałem tuż przed posiedzeniem Rady Ministrów dokument, na mocy którego wycofujemy wniosek, który został złożony przez premiera Mateusza Morawieckiego dot. konwencji stambulskiej – przekazał Donald Tusk.

– Konwencja stambulska, która ma chronić przez przemocą kobiety, zwana konwencją antyprzemocową, według premiera Morawieckiego była niezgodna z konstytucją – mówił premier.

– Ochrona kobiet przed przemocą - w tym a także dzieci - to jest coś, co nigdy nie powinno być przedmiotem kłótni politycznej. W Polsce tak, jak w wielu miejscach na świecie mamy bardzo dużo do zrobienia, jeżeli chodzi o przemoc wobec kobiet – podkreślił premier.

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Konwencja zakłada, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

Konwencję podpisało 45 państw i UE, ratyfikowały ją 34 kraje. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała w 2015 r.

W lipcu 2020 r. ówczesny premier skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją. Morawiecki argumentował, że "w dyskusji publicznej wiele osób formułuje poważne zarzuty w stosunku do konwencji stambulskiej, a mianowicie, że godzi ona w nasz porządek prawny, że ma ideologiczne podłoże, niewłaściwie definiuje realne źródła przemocy wobec kobiet i nie dostarcza skutecznych narzędzi do walki z przemocą domową".

Również w lipcu 2020 r. ówczesny minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro złożył do minister rodziny, pracy i polityki społecznej wniosek o wszczęcie procedury wypowiedzenia konwencji. Według Ziobry "w warstwie ideologicznej jest ona niezgodna z Konstytucją RP i polskim porządkiem prawnym".

O zaprzestanie podważania autorytetu konwencji stambulskiej i zaniechania wszelkich prac zmierzających do jej wypowiedzenia przez Polskę wezwał wtedy rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Koalicja Obywatelska rejestruje swój komitet na wybory samorządowe

Premier poinformował również, że zapadła decyzja o złożeniu wniosku o rejestrację Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska na najbliższe wybory samorządowe. "Mam nadzieję, że tak jak sprawnie przygotowujemy się do tych wyborów, tak kampania i sam wynik będzie też satysfakcjonujący" - zaznaczył.

Jak mówił Tusk, "to nie jest tak, że te wybory samorządowe to są takie wybory między parlamentarnymi a prezydenckimi". "Bo jeśli chodzi o życie codzienne ludzi, to być może to są najważniejsze w ogóle wybory" - dodał.

- Może są mniej spektakularne, ludzie patrzą na największe miasta, na wynik sejmików, nie jest to tak emocjonujące jak wybory prezydenckie. Ale wpływ na życie codzienne ma samorząd większy niż inne szczeble władzy, dlatego będziemy do tego bardzo serio podchodzić - podkreślił szef rządu.

Przekazał, że będzie starał się "być obecny" w co najmniej kilkudziesięciu miejscach w Polsce.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia.

KW

Źródło zdjęcia: Donald Tusk. Fot. PAP/Rafał Guz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka