Aleksander Kwaśniewski i Marek Belka
Aleksander Kwaśniewski i Marek Belka

Kwaśniewski i Belka w nowej roli. Będą doradzać Zełenskiemu

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 89
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski i były premier Marek Belka wezmą udział w pracach ukraińskiej Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa i Euroatlantyckiej Integracji - donosi portal Interia.pl. Celem organu jest m.in. praca nad jak najszybszym wprowadzeniem Ukrainy do NATO.

Kwaśniewski Belka w nowej roli. Będą też inni znani przywódcy

Decyzję o utworzeniu zespołu i zaproszeniu do niego polskich polityków podjął prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Oprócz polskiego byłego prezydenta i premiera w wybranym gronie znaleźli się m.in. Boris Johnson, Hillary Clinton czy Sanna Marin. Są to byli szefowie rządu, których Ukraińcy uważają za bliskich sojuszników.

Do zespołu zaproszono w sumie kilkunastu polityków cieszących się estymą na arenie międzynarodowej. W jego skład wejdą: były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i Litwy Dalia Grybauskaite; były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, Szwecji Karl Bildt, Finlandii Sanna Marin, Polski Marek Belka i Słowacji Mikulas Dzurinda; była sekretarz stanu USA Hillary Clinton; były ambasador przy NATO i specjalny przedstawiciel USA w Ukrainie Kurt Volker oraz kilku polityków, których nazwisk jeszcze nie ujawniono.

- Wszyscy ci ludzie to prawdziwi przywódcy i osobistości o ogromnej skali. Pracujemy razem dla Ukrainy - podkreślił szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Andrij Jermak.

- Ta wojna nie wybuchła dlatego, że Ukraina chciała być członkiem systemu bezpieczeństwa zbiorowego, ale dlatego, że Ukraina takim członkiem nie była. Rosyjska agresja jasno pokazała, że prawdziwe bezpieczeństwo można zapewnić jedynie poprzez zbiorowy wysiłek i zbiorową obronę. Zarówno Ukraina, jak i NATO będzie bezpieczniejsze, gdy przystąpi do Sojuszu - przekonywał ukraiński urzędnik.


Blinken: Drzwi sojuszu są otwarte dla Ukrainy

Kika godzin przed ujawnieniem informacji o inauguracji zespołu głos zabrał sekretarz stanu USA Anthony Blinken.

W trakcie spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, do którego doszło w Waszyngtonie, amerykański polityk zapewniał , że jego kraj jest gotowy do szybkiego poprowadzenia tego procesu i rozszerzenia Paktu.

- Myślę, że proces, który obserwujemy w rekordowo krótkim czasie, najpierw z Finlandią, a teraz ze Szwecją pokazuje, że drzwi NATO są otwarte i pozostają otwarte. Szczególnie dotyczy to Ukrainy, która stanie się członkiem NATO - zapowiedział urzędnik.

MB

Fot. Aleksander Kwaśniewski. Źródło: Facebook.com i Marek Belka, źródło gov.pl

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka