Budżet podpisany i wysłany do TK. Tusk odpowiada na ruch prezydenta

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 141
- Budżet podpisany i o to chodziło. Reszta bez znaczenia. Pieniądze trafią do ludzi, nic tego nie zatrzyma - napisał na portalu X premier Donald Tusk w reakcji na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy budżetowej na 2024 r. i skierowaniu jej do TK w trybie kontroli następczej.

Prezydent podpisał budżet i odesłał go do TK

Andrzej Duda zdecydował, że podpisze ustawę budżetową na rok 2024 z dnia 18 stycznia 2024 r., ustawę z 16 stycznia 2024 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 r. oraz ustawę o zmianie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Jednak to nie koniec. Głowa państwa chce, żeby sposobami uchwalenia budżetu przyjrzał się Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał Konstytucyjny ma się jednak zająć tym, że wygaszono mandaty Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w związku z prawomocnym wyrokiem sądu. Pytanie prezydenta jest o procedurę głosowania nad budżetem w Sejmie. "Z uwagi na wątpliwości związane z prawidłowością procedury uchwalenia ww. ustaw tj. brakiem możliwości udziału w pracach Sejmu nad tymi ustawami przez posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, Prezydent zdecydował o skierowaniu powyższych ustaw, w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego, celem zbadania ich zgodności z Konstytucją" - ogłosiła Kancelaria Prezydenta.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:


Tusk o decyzji prezydenta: Reszta nie ma znaczenia

Na decyzję prezydenta Dudy zareagował na portalu X premier Donald Tusk, obecnie przebywający w Brukseli w związku z posiedzeniem Rady Europejskiej.

- Budżet podpisany i o to chodziło. Reszta bez znaczenia. Pieniądze trafią do ludzi, nic tego nie zatrzyma - napisał Tusk na swoich mediach społecznościowych.

Dużo ostrzej na decyzję prezydenta zareagował szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec. - Prezydent skierował budżet do Trybunału Konstytucyjnego bo posłowie-przestępcy skazani prawomocnie przez sąd i osadzeni w więzieniu nie mogli wziąć udziału w głosowaniu? Prezydent Duda uważa, że przyciski do głosowania powinny być instalowane w celach? Naprawdę? - dopytywał Grabiec w sieci. 


MB

Fot. Donald Tusk w drodze do samolotu. Źródło: PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka