Dzień świstaka w USA. Fot. PAP/DAVID MAXWELL
Dzień świstaka w USA. Fot. PAP/DAVID MAXWELL

Dzień świstaka 2024. Phil z Punxsutawney już wie kiedy wiosna

Redakcja Redakcja Obyczaje Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Dzień świstaka to święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Polsce ten obyczaj zza oceanu stał się lepiej znany dzięki filmowi fabularnemu „Dzień świstaka” (1993) w reżyserii Harolda Ramisa z Billem Murrayem i Andie MacDowell. Czy w tym roku należy spodziewać się rychłego początku wiosny? Świstak Phil z Punxsutawney dał już odpowiedź.

Dzień świstaka, czyli świszcz przepowiada wiosnę

Dzień świstaka, czyli Groundhog Day to święto popularne w USA i w Kanadzie. Zgodnie z sięgającą XIX wieku tradycją mieszkańcy miasteczka Punxsutawney (stan Pensylwania) przepowiadają nadejście wiosny oceniając zachowanie świszcza, noszącego imię Phil.

W czasie dnia świstaka w Punxsutawney odbywa się specjalny rytuał, dzięki któremu mieszkańcy miasteczka mają dowiadywać się, czy wiosna nadejdzie późno czy szybko.

Jak to robi świstak Phil

Zgodnie ze zwyczajem świstak o imieniu Phil najpierw opuszcza swoją norę. Jeżeli po wyjściu z niej zauważy swój cień, zima potrwa jeszcze przez najbliższe sześć tygodni. Ale jeśli świszcz Phil nie ujrzy własnego cienia, szybko nadejdą ciepłe i słoneczne, wiosenne dni.

Jak było w tym roku?

W 2024 roku świstak Phil nie zobaczył swojego cienia. „Oznacza to wczesną wiosnę” - informują lokalne amerykańskie media.


„Dzień świstaka” spopularyzował... dzień świstaka 

Dzień świstaka to dobra zabawa, lokalny zwyczaj, który ściąga do miasteczka w Pensylwanii duże media i turystów. Przed paroma dekadami znaczną popularnością cieszyła się komedia obyczajowa „Dzień świstaka” w reżyserii Harolda Ramisa z Billem Murrayem i Andie MacDowell. Murray wcielił się w rolę bufonowatego pogodynka stacji telewizyjnej, który wskutek tajemniczych okoliczności przeżywa wciąż i wciąż od nowa dzień świstaka. Lepiej poznaje siebie i staje się innym człowiekiem.

Wiosna meteorologiczna zacznie się w Polsce 1 marca. Pod koniec trzeciego miesiąca roku nastąpi początek wiosny astronomicznej (20 marca) i kalendarzowej (21 marca).

KW

Źródło zdjęcia: Dzień świstaka w USA. Fot. PAP/DAVID MAXWELL

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości