Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański
Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański

Polska wycofa pozwy z TSUE ws. polityki klimatycznej Unii. Rząd się zgadza na wszystko

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 106
Polska planuje wycofać z Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu pozwy złożone tam przez poprzedni rząd przeciwko niektórym aspektom polityki klimatycznej Unii - poinformowała w piątek agencja informacyjna Reutera.

Polska wycofa z TSUE pozwy przeciwko polityce klimatycznej Unii

Według anonimowych źródeł - polskich i unijnych - na które powołuje się Reuters rząd Donalda Tuska planuje formalnie wycofać skargi przeciwko flagowym regulacjom klimatycznym autorstwa Komisji Europejskiej.

Chodzi m.in. o zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych do 2035 r.; limity określającą krajowe cele w zakresie redukcji emisji; zmiany na unijnym rynku emisji dwutlenku węgla oraz regulacje dotyczące ochrony lasów.

„Centrowy nowy proeuropejski rząd premiera Donalda Tuska planuje formalnie wycofać bieżące skargi prawne przeciwko niektórym głównym politykom UE w zakresie zmian klimatycznych przed sądem najwyższym UE” - podaje Reuters powołując się na informacje ze źródeł unijnych i rządowych.

Rząd Mateusza Morawieckiego wniósł pozwy do Sądu Najwyższego UE

Przypomnijmy, że rząd Mateusza Morawieckiego wniósł pozwy do Sądu Najwyższego UE, w tym cztery sprawy w zeszłym roku próbujące unieważnić politykę klimatyczną UE: ustawę zakazującą sprzedaży nowych samochodów emitujących CO2 od 2035 r., politykę UE wyznaczającą krajowe cele w zakresie redukcji emisji, zmiany w unijnych limitach emisji dwutlenku węgla i cele polegające na ochronie lasów, aby mogły one magazynować więcej dwutlenku węgla.


Na co zgodził się rząd Donalda Tuska

Rząd Donalda Tuska zgadza się na konkretne unijne rozstrzygnięcia: 

zgadza się z tym, że za 11 lat definitywnie nie kupimy już samochodu spalinowego w Polsce; zgadza się na ostrzejsze limity redukcji CO2, co zmusi nas do przyśpieszenia wydatków na nową energetykę, a co za tym idzie podniesie ceny prądu (przyśpieszone inwestycje zmuszą elektrownie do podniesienia cen); zwiększyć trzeba będzie obszar lasów, czyli najpewniej zmniejszyć wycinkę, a to uderzy w polską branżę meblarską.

Jak podaje Reuters rząd Donalda Tuska koordynuje obecnie decyzję między zaangażowanymi ministerstwami. 

KW

Źródło zdjęcia: Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka