PAP/Wojciech Pacewicz
PAP/Wojciech Pacewicz

Wniosek Sienkiewicza odrzucony przez sąd. Pierwsza taka decyzja w Polsce

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
Krajowy Rejestr Sądowy z siedzibą w Świdniku odrzucił wniosek ministra kultury o postawienie Radia Lublin w stan likwidacji. To pierwsza taka sytuacja, odkąd Bartłomiej Sienkiewicz zdecydował o likwidacji lokalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Zmiany w mediach publicznych. Minister kultury zleca likwidację

19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w 27 grudnia decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.


Sąd odrzucił wniosek ministra kultury o likwidację Radia Lublin

Dotychczas sądy uznawały decyzje ministra kultury, ale w czwartek 1 lutego doszło do pierwszego przypadku, gdy sąd oddalił wniosek Sienkiewicza o postawienie w stan likwidacji Radio Lublin.

W uzasadnieniu przytaczanym przez portal Jawnylublin.pl referendarz sądowy Kamil Żurek wskazał na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 18 stycznia. TK uznał wtedy, że przepisy Kodeksu spółek handlowych o rozwiązaniu i likwidacji spółki rozumiane w ten sposób, że z mocy samej ustawy dotyczą również publicznego radia i telewizji są niekonstytucyjne.

MKiDN przekazało w czwartek, że wyrok TK w sprawie jednostek publicznej radiofonii i telewizji nie ma jakiejkolwiek doniosłości prawnej.

na zdjęciu: Siedziba Radia Lublin przy ulicy Obrońców Pokoju. Regionalna, publiczna rozgłośnia radiowa (część Polskiego Radia) nadająca program ze studia w Lublinie. fot. PAP/Wojciech Pacewicz

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura