Abonament RTV za smartfona. Fot. Flickr.com/CC0
Abonament RTV za smartfona. Fot. Flickr.com/CC0

Abonament RTV nawet za smartfona. Pracownicy Poczty Polskiej w szoku

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 61
Obowiązujące przepisy nakazują właścicielom odbiorników radiowych lub telewizyjnych rejestrację tych urządzeń i regularną opłatę abonamentu RTV. Najwyższy Sąd Administracyjny wpisał również niedawno na tę listę m.in. smartfony. Pracownicy Poczty Polskiej nic nie wiedzą o szykowanych zmianach.

Abonament RTV. Trzeba zarejestrować swój odbiornik 

Obowiązujące przepisy nakazują właścicielom odbiorników radiowych lub telewizyjnych rejestrację tych urządzeń i regularną opłatę abonamentu RTV, w kwocie wskazanej przez Pocztę Polską. Rejestracja powinna nastąpić najpóźniej 14 dni po wejściu w ich posiadanie.

Poczta Polska podkreśla, że rejestracja odbiorników obowiązkowa jest zarówno u posiadaczy prywatnych, jak i jednostek centralnych, przedsiębiorstw oraz instytucji. Obowiązek ten nie obowiązuje m. in. w przypadku odbiorników wykorzystywanych jedynie przy tworzeniu audycji lub innych przekazów. Zwolnione z niego są również odbiorniki służące tworzeniu, rozpowszechnianiu lub rozprowadzaniu programów radiowych i telewizyjnych.

Rejestrować nie trzeba także urządzeń, które przedsiębiorca przeznaczy na sprzedaż lub przekazanie osobom trzecim do używania na podstawie umów. Chodzi o przypadki, w których czynności te związane są z przedmiotem działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy.


Za smartfona również trzeba zapłacić abonament RTV

Okazuje się, że abonament RTV nie tylko trzeba zapłacić za radio lub telewizor, ale również za m.in. laptopy, tablety czy smartfony. Ma to związek z decyzją Najwyższego Sądu Administracyjnego, który uznał, że "każde urządzenie, które może służyć odbiorze telewizji lub radia, podlega opłacie abonamentowej".

Poczta Polska nie ma żadnych rozporządzeń 

Dziennikarze "Faktu" postanowili sprawdzić, jak wygląda to w praktyce i stąd też udali się placówek Poczty Polskiej. "Na pytanie o konieczność rejestracji smartfonu jako teleodbiornika urzędniczka w okienku pocztowym zareagowała niedowierzaniem" – opisuje reporter portalu. 

W innym okienku pocztowym miał natomiast usłyszeć, że klienci pytali o abonament RTV za smartfony, bo mieli o tym usłyszeć w Internecie. "Później urzędniczka na Poczcie zapewniła: 'nie zajmujemy się ściąganiem abonamentu za smartfony' (co stoi w sprzeczności z oficjalną odpowiedzią Poczty Polskiej)" – dodano w publikacji.

Fakt.pl ustalił również, że do placówki nie trafiło żadne rozporządzenie wewnętrzne Poczty Polskiej, które nakazywałoby pracownikom rejestrowanie smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych. Nie istnieją także formularze dla petentów, które pozwalałyby to zgłosić.

Jak zrejestrować odbiornik, by płacić abonament RTV

Rejestracja odbiornika radiowego lub telewizyjnego odbyć się może w placówce Poczty Polskiej oraz w sieci za pośrednictwem strony internetowej poczty. Konieczne jet wypełnienie formularza "zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych".

W przypadku zgłoszenia internetowego, na wskazany adres korespondencyjny w ciągu czterech dni wysłany zostanie wypełniony dokument, który następnie należy podpisać i odesłać do nadawcy.

Przypomnijmy, że miesięczna opłata za korzystanie z radia wynosi 8,70 zł, z kolei abonament za korzystanie z telewizora – 27,70 zł. Z opłaty tej zwolnione są osoby powyżej 75. roku życia oraz posiadające I grupę inwalidzką. Składek nie muszą także opłacać weterani, którzy są inwalidami wojennymi oraz osoby po 60. roku życia, których emerytura wynosi mniej niż 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

MP

Abonament RTV za smartfona. Fot. Flickr.com/CC0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura