Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Fot. Instagram/@andrzejduda
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Fot. Instagram/@andrzejduda

Walentynki u prezydenta Dudy. Nie obyło się bez wpadek

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
14 luty to dzień, w którym obchodzone są Walentynki. W tym dniu wszyscy świętują swoją miłość i spędzają wspólny czas na różnych aktywnościach. Tzw. Święto Zakochanych obchodzi również prezydent Andrzej Duda, który opublikował z tej okazji wpis w mediach. Pozostawia on jednak wiele do życzenia...

Walentynki w Polsce

Jak już pisaliśmy w Salon24.pl, religijne obchody dnia Świętego Walentego trafiły do Polski z Bawarii i Tyrolu dawno temu, ale popularność uzyskały dopiero w latach 90. XX wieku, kiedy święto zaczęto obchodzić w mniej religijny sposób.

Stało się ono Dniem Zakochanych, najpierw cieszono się nim w Stanach Zjednoczonych i w Anglii, a potem rozpowszechniło się praktycznie na całym świecie, chociaż w Indiach czy Pakistanie jest ono potępiane za niezgodne z zasadami panujących tam religii. Patronem Dnia jest Święty Walenty, który był lekarzem, biskupem i męczennikiem chrześcijański. Uznawany jest za obrońcę przed ciężkimi chorobami, zwłaszcza umysłowymi, nerwowymi i epilepsją, a z czasem, Powszechnym zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne, często pisane wierszem i wręczanie drobnych upominków.


Prezydent popełnił kilka błędów we wpisie walentynkowym 

Święto Zakochanych obchodzi również prezydent Andrzej Duda. Zamieścił nawet na swoim prywatnym koncie na Instagramie życzenia z tej okazji. "Walentynki 2024! Niech dla to będzie miły dzień dla Każdego! Życzliwość to ważny element miłości. Niech Was otacza i niech z Was promieniuje! #walentynki #walentinesday" – napisał (pisownia oryginalna). 

Warto jednak w tym przypadku zwrócić uwagę, że pojawia się kilka błędów. Tak, jak jeszcze na początku jest nieprawidłowa składnia "niech dla to będzie", to można wytłumaczyć szybkością pisania, ale dalej jest znacznie gorzej. Prezydent zamiast napisać "promienieje" napisał "promieniuje". Z kolei używając hasztagu w języku angielskim "#walentinesday", powinno być "#valentinesday". 

Biedroń i Śmiszek również świętują Walentynki 

Również inni politycy świętują Dzień Zakochanych. Jednym z nim jest współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń, który zamieścił zdjęcie na Instagramie swojego partnera Krzysztofa Śmiszka. "Kocham tego wariata już prawie ćwierć wieku i nie zamierzam przestać. Gdy sił brakuje, dodaje ich; gdy ciężko, wspiera. Gdy smutno, rozśmiesza. Jest na dobre i na złe. Najwspanialszy" – napisał. 

Partner Biedronia nie pozostał dłużny i także zamieścił z okazji Walentynek post. "'Ty jesteś moim słońcem. A ja twoim niebem' 22 lata razem z Robertem Biedroniem" – napisał Śmiszek. 


MP

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Fot. Instagram/@andrzejduda

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura