fot. Pixabay
fot. Pixabay

Mają mniej pieniędzy, ale szybciej idą na swoje. Polki w europejskim trendzie

Redakcja Redakcja Styl życia Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Dojrzewanie do samodzielności zajmuje kobietom o ponad dwa lata mniej niż mężczyznom i nie jest to jedynie specyfika polska, ale prawidłowość obserwowana na całym starym kontynencie. Statystyczny polski mężczyzna wyprowadza się od rodziców w wielu lat 30, ale Polka gniazdo rodzinne opuszcza mając niecałe 28 lat. Takie najnowsze dane podał Eurostat.

Spadł przeciętny wiek wyprowadzki

- Nowe dane powoli są już publikowane, ale wciąż brakuje konkretnych liczb dla Polski. Mamy jednak duże szanse na to, że przeciętny wiek wyprowadzki w 2023 roku spadł ze względu na dużą skalę zakupów mieszkań przez młode osoby korzystające z programu dopłat do kredytów - wyjaśnia Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

To, że panie zakładają własne gospodarstwo domowe wcześniej niż panowie jest powszechne. Dzieje się tak we wszystkich krajach europejskich. Na południu: we Włoszech, Grecji, Bułgarii czy Chorwacji wyprowadzka z domu rodzinnego zajmuje więcej czasu niż w Polsce, a dysproporcja pomiędzy wiekiem wyprowadzki kobiet i mężczyzn bywa nawet dwukrotnie większa niż nad Wisłą. Z drugiej strony wcześnie dzieci opuszczają dom rodzinny w Skandynawii. Tam też kobiety decydują się na taki krok szybciej niż mężczyźni. Na przykład statystyczna Szwedka idzie na swoje chwilę po 21. urodzinach, a panowie czekają niemal do 22. urodzin.


Kobiety szybciej wyfruwają z gniazda

Warto podkreślić, że decyzja o wcześniejszym usamodzielnieniu się podejmowana jest przez Polki pomimo często niższych zarobków. Dane Eurostatu sugerują bowiem, że w 2022 roku średni dochód mężczyzny w wieku od 25 do 49 lat zatrudnionego na pełen etat wynosił prawie 49,5 tys. zł rocznie. W przypadku kobiet było to o ponad 700 złotych mniej.

- Oczywiście średnia płaca nie jest idealnym wskaźnikiem, który pozwoliłby porównywać faktyczną różnicę pomiędzy kobietami i mężczyznami. Aby było to możliwe, musielibyśmy porównywać osoby o co najmniej porównywalnym doświadczeniu i kwalifikacjach, które wykonują taką samą pracę, a to wcale nie jest takie proste. Europejski urząd próbuje jednak i na tak postawione pytanie odpowiedzieć sugerując, że kobiety zarabiają przeciętnie o około 7 proc. mniej niż mężczyźni. Główny Urząd Stastysczny lukę płacową oszacował natomiast w październiku 2020 roku na 4,8 proc. - wyjaśnia Bartosz Turek.


Chudsze portfele mogą zmuszać kobiety do zakupu mniejszych lokali lub częstszego korzystania z najmu. Dane Eurostatu sugerują ponadto, że panie częściej mierzą się z problemami finansowymi. Ze statystyk wynika także, że pomimo tego kobiety są bardziej zadowolone ze swojego życia czerpiąc z niego więcej satysfakcji niż mężczyźni.

https://www.salon24.pl/newsroom/1365226,kobiety-nadal-zarabiaja-mniej-od-mezczyzn-wiekszosc-ponizej-4-tys-zlotych

W Polsce jest więcej kobiet niż mężczyzn

Według najnowszych dostępnych informacji, w Polsce na koniec 2022 roku kobiet było więcej niż mężczyzn o prawie 1,3 mln - odpowiednio było to 19,5 mln pań i 18,2 mln panów. Praktycznie cała ta przewaga dotyczyła kobiet w wieku 60 plus. W grupie wiekowej 60 plus jest o 1,6 mln więcej kobiet niż mężczyzn (5,7 mln vs. 4,1 mln). Wynika to głównie z faktu, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni.

Natomiast w grupach wiekowych 18-29, 30-39 i 40-49 mężczyzn było nieznacznie więcej niż kobiet. Szacuje się, że nawet 40 proc. kobiet w naszym kraju żyje samotnie. Jednocześnie rośnie udział kobiet w liczbie zatrudnionych w Polsce. W 1950 roku wynosił on tylko 31 proc., na początku lat 70. przekroczył 40 proc., a od 2014 roku utrzymuje się na poziomie przynajmniej 50 proc.

W prawie wszystkich krajach UE jest więcej kobiet niż mężczyzn - najwięcej na Łotwie (18 proc. więcej), na Litwie (17 proc.) i w Estonii (13 proc.), podczas gdy w Luksemburgu, na Malcie i w Szwecji sytuacja jest odwrotna - jest tam nieznacznie więcej mężczyzn niż kobiet (około 1 proc.).

Tomasz Wypych

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości