Izabela Leszczyna o tabletce „dzień po” na konwencji samorządowej KO. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Izabela Leszczyna o tabletce „dzień po” na konwencji samorządowej KO. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Konwencja samorządowa Koalicji Obywatelskiej. Leszczyna o tabletce „dzień po”

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 65
Polki i Polacy dzisiaj chcą rozmawiać o rozwiązywaniu konkretnych problemów, i o tym właśnie są wybory samorządowe; przez osiem lat niszczenia demokracji to właśnie samorządy stawały na pierwszej linii i wykonywały swoje zadania - powiedział w Olsztynie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Od 1 maja br. bez recepty dostępna będzie pigułka „dzień po”, nawet jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje nowelizację Prawa farmaceutycznego - poinformowała przy okazji minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Sobotnia konwencja samorządowa Koalicji Obywatelskiej w Olsztynie

Trzaskowski wystąpił na sobotniej konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej w Olsztynie. Podkreślił, że oprócz sprzątania po PiS-ie, samorządowcy razem z rządem zabierają się za rozwiązywanie prawdziwych problemów Polek i Polaków. – Rozmawiamy o niepłodności, rozmawiamy o psychiatrii i psychologii dziecięcej, rozmawiamy o tym jak radzić sobie i wprowadzać nowoczesną edukację, jak radzić sobie na przykład z weryfikowaniem danych i rozpoznawać kiedy mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją. To są prawdziwe problemy – podkreślił wiceprzewodniczący PO.

Do prawdziwych problemów Polek i Polaków prezydent Warszawy zaliczył też tworzenie nowych miejsc pracy, pomoc przedsiębiorcom, dbanie o to, aby miasta były tolerancyjne, zielone i nowoczesne.

– Polki i Polacy dzisiaj chcą rozmawiać o rozwiązywaniu konkretnych problemów i tak się składa że w tych bardzo trudnych czasach, osiem lat niszczenia demokracji, osiem lat niszczenia samorządów, to właśnie samorządy stawały na pierwszej linii i wykonywały swoje zadania. Wtedy kiedy rząd odbierał prawa obywatelom i obywatelkom, dlatego że my zbyt często mówiliśmy o praworządności, która była kojarzona z czymś abstrakcyjnym, a przecież po prostu zabierano nam prawa podstawowe. W momencie kiedy zabierano nam prawo do in vitro to samorządy stawały na wysokości zadania – powiedział.


Trzaskowski: PiS próbował zniszczyć samorząd

Trzaskowski powiedział też, że w ciągu ostatnich ośmiu lat rządów PiS próbowało niszczyć samorząd, próbowało go kompletnie rozmontować i zabierało samorządom pieniądze. – Te pieniądze są pieniędzmi podatników, bo są wypracowane właśnie tutaj, w Olsztynie, czy w Warszawie. Dzisiaj pracujemy z ministrem finansów (...) nad projektem ustawy, w którym samorządowcy, budżet samorządowy, dochody zostaną kompletnie uniezależnione od decyzji rządu. I to jest właśnie wzmacnianie samorządności – podkreślił.

Prezydent Warszawy powiedział też, że w Polsce udało się zbudować samorząd, który zabezpieczał polską demokrację.

W momencie, kiedy mamy do czynienia z brakiem stabilności, w momencie kiedy wiele państw się zastanawia, czy pomagać tym, którzy ewentualnie mogą znaleźć się w tarapatach, my musimy być najsilniejszą demokracją w Europie, najsilniejszą demokracją w regionie – wskazał.


Izabela Leszczyna wychwala osiągnięcia rządu

Od 1 kwietnia tego roku limity na opiekę paliatywną i hospicyjną zostaną zniesione - poinformowała w sobotę minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Podczas sobotniej konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej w Olsztynie Leszczyna przypomniała o wprowadzeniu przez rząd od 1 stycznia 2025 r. zmian w naliczaniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

– Znosimy limity na opiekę paliatywną i hospicyjną, uwaga, od 1 kwietnia, czyli już – powiedziała minister zdrowia.

Projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ws. limitów finansowych zakłada, że nie będą one obowiązywały w oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach stacjonarnych i domowych i poradniach medycyny paliatywnej. Do tej pory ograniczenia nie dotyczyły tylko świadczeń paliatywnych i hospicyjnych dla dzieci i młodzieży.

Na problem limitów ograniczających dostęp do opieki paliatywnej zwróciła w 2019 r. Najwyższa Izba Kontroli. W raporcie pokontrolnym napisano wtedy, że ograniczenie to powoduje powstawanie kolejek do hospicjów i sprawia, że część pacjentów nie doczekuje pomocy.

Konsultacje społeczne projektu trwają do 27 marca 2024 r.


Leszczyna: Od 1 maja br. bez recepty dostępna będzie pigułka „dzień po”

Minister Leszczyna w sobotę przypomniała, że dzięki działaniom obecnego rządu od 1 czerwca br. z budżetu państwa finansowana będzie procedura zapłodnienia in vitro, z uwzględnieniem osób, które muszą poddać się terapii onkologicznej, ale w przyszłości chcą zostać rodzicami.

Jako koleją zrealizowaną obietnicę rządu Leszczyna wskazała bezpłatne badania prenatalne, które będą dostępne od 1 maja br. bez względu na wiek, jeśli tylko lekarz zdecyduje, że są potrzebne.

Jak mówiła, w każdym oddziale ginekologiczno-położniczym będzie dostępne na życzenie znieczulenie okołoporodowe.

Dodała, że od 1 maja br. bez recepty dostępna będzie pigułka „dzień po”, nawet jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje nowelizację Prawa farmaceutycznego.

Zaznaczyła, że z budżetu państwa finansowany będzie także czynny 24 godziny na dobę telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Poinformowała, że pod numerem 116 111 dyżurować będą psychologowie, psychiatrzy i prawnicy, którzy będą gotowi, by udzielać wsparcia młodym ludziom.

KW

Źródło zdjęcia: Izabela Leszczyna o tabletce „dzień po” na konwencji samorządowej KO. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka