na zdjęciu: parking podziemny na 420 miejsc powstanie na pl. Powstańców Warszawy, fot. Jordan Graff / Unsplash
na zdjęciu: parking podziemny na 420 miejsc powstanie na pl. Powstańców Warszawy, fot. Jordan Graff / Unsplash

Pechowcy zapłacą nawet 10 razy więcej. Dla Polaków ta opłata jest jak zmora

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Sposób naliczania podatku od nieruchomości już od dawna stanowi duży problem. Wszystko przez to, że obecny system nie traktuje równo wszystkich. Komplikacje pojawiają się szczególnie przy kwestii naliczania podatku od miejsca garażowego. W zależności od tego, czy jest ono częścią mieszkania czy jest na nie oddzielna księga wieczysta, stawki mogą się diametralnie różnić. Niesprawiedliwy system ma jednak zostać poprawiony. Ministerstwo Finansów właśnie zapowiedziało zmiany w podatku. Po nowelizacji zmieni się definicja budowli, co wpłynie na ostateczne stawki daniny.

Podatek od nieruchomości. System jak jeden wielki chaos

Problem definicji pojęcia "budowli" dla celów podatkowych od lat pozostaje nierozwiązany. Mimo wyroków Trybunału Konstytucyjnego, wskazujących na konieczność powstania takiej definicji, przepisów wciąż nie zmieniono.

W konsekwencji do sądów trafia coraz więcej spraw, w których przedsiębiorcy spierają się ze skarbówką o to, które obiekty powinny być uznawane za budowle. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w tej sprawie u ministra finansów Andrzeja Domańskiego, a w odpowiedzi na wezwanie RPO resort przekazał najnowsze informacje dotyczące planowanych zmian w kwestii podatku od nieruchomości i nowej definicji budowli.


Zmiany w podatku od nieruchomości

W Ministerstwie Finansów prowadzone są prace w celu zdefiniowania na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości pojęcia „budowla”. Ich celem jest wprowadzenie do ustawy autonomicznej definicji, która nie będzie odwoływała się do przepisów pozapodatkowych. Dzięki temu nie dochodziłoby do sytuacji nierównego traktowania podatników, a obecne przepisy na to pozwalały.

"Celem tych prac jest wprowadzenie do upol autonomicznej definicji, która nie będzie odwoływała się do przepisów pozapodatkowych. Rozważane jest określenie zamkniętego katalogu obiektów podlegających opodatkowaniu w nowym załączniku do ustawy. Zakłada się zachowanie fiskalnego status quo, wyeliminowanie wątpliwości w zakresie opodatkowania niektórych obiektów oraz możliwość uwzględnienia dotychczasowego dorobku orzeczniczego sądów administracyjnych dotyczącego stosowania obowiązujących przepisów" - tłumaczy Sławomir Neneman, wiceminister finansów.


Podatek od nieruchomości do zmiany. Jakie stawki za garaż w 2024 roku?

Resort podjął też prace nad doprecyzowaniem zasad opodatkowania garaży. Ujednolicone prawo ma sprawić, że podatku nie będzie można uniknąć przez dziurę w przepisach lub wywalczyć niższą stawkę.

Dla lokali mieszkaniowych stawka podatku od nieruchomości w 2024 roku wynosi maksymalnie 1,15 zł za metr kwadratowy powierzchni. To oznacza, że właściciel miejsca parkingowego we wspólnym garażu podziemnym (będącym częścią lokalu mieszkaniowego) o powierzchni 18 metrów kwadratowych powinien odprowadzić podatek w wysokości maksymalnie 20,7 zł rocznie.

Jednak gdy garaż pod budynkiem posiada osobną księgę wieczystą i działa na zasadzie oddzielnej nieruchomości, to stawka podatku jest wielokrotnie wyższa. Interia zwraca uwagę na odmienną interpretację fiskusa przy takiej budowli. Według skarbówki to wtedy lokal usługowy, od którego maksymalna stawka wyniesie 11,17 zł za metr kwadratowy. Tym samym za takie samo miejsce parkingowe właściciel musi zapłacić nie 20,7 zł, a nawet ok. 201 zł. 

"W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych stawki podatku od nieruchomości od budynków są zróżnicowane w zależności od sposobu ich wykorzystania, np. na cele mieszkalne, na prowadzenie działalności gospodarczej, na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Nie przewiduje się natomiast odrębnych stawek dla budynków pełniących poszczególne funkcje: np. budynków gospodarczych. Nie przewiduje się również odrębnej stawki dla opodatkowania garaży. Wobec powyższego w obecnym stanie prawnym garaże podlegają opodatkowaniu różnymi stawkami podatku od nieruchomości w zależności od wystąpienia określonego stanu faktycznego i prawnego" - czytamy w odpowiedzi do RPO.

na zdjęciu: parking podziemny, zdjęcie ilustracyjne. fot. Jordan Graff / Unsplash

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka