fot. Pixabay
fot. Pixabay

Zbliża się koniec bezkrólewia w Orlenie. Minister: wybór prezesa w przyszłym tygodniu

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Rada nadzorcza Orlenu już od ponad miesiąca analizuje kandydatury na stanowisko prezesa i pozostałych członków zarządu. Nadal nie wiadomo, kto będzie następcą Daniela Obajtka na stanowisku szefa największej firmy w Polsce i regionie, kontrolowanej przez Skarb Państwa. Wszystko wskazuje na to, że sprawa wkrótce się wyjaśni.

W przyszłym tygodniu możemy poznać nowego szefa Orlenu

Minister Aktywów Państwowych Borys Budka poinformował w czwartek w TVN24, że "wszystko wskazuje na to", że w przyszłym tygodniu dojdzie do wyboru prezesa Orlenu.

Budka pytany był, dlaczego przedłuża się procedura wyboru zarządu największej polskiej spółki. - Dbamy o to, by spółka miała profesjonalny zarząd - zapewnił. - Staram się też, na ile to możliwe - zanim wejdzie dyrektywa europejska - żeby zadbać o uczestnictwo osób różnej płci, w związku z czym, to też jest jednym z kryteriów - zaznaczył.

- Myślę, że w przyszłym tygodniu - nie rozmawiałem jeszcze z przewodniczącym rady prof. Popiołkiem [chodzi o prof. Wojciecha Popiołka, przewodniczącego rady nadzorczej Orlenu]  czy będą podejmować tę decyzję - ale wszystko wskazuje na to, że powinni być gotowi w przyszłym tygodniu - poinformował Budka.


Premier Donald Tusk zobaczy krótką listę nazwisk

Minister pytany o to, czy decyzja o wyborze prezesa Orlenu będzie konsultowana z premierem Donaldem Tuskiem odpowiedział, że "premier nie ingeruje w sprawy kadrowe spółek skarbu państwa, ale oczywiście o takich kwestiach jak przedstawiciele w radzie nadzorczej, to ja zawsze informuję, kogo Skarb Państwa wskazuje. Ważne jest, by były to osoby kompetentne, odpowiednie i do tej pory nie miałem żadnych zastrzeżeń ze strony premiera" - zaznaczył minister.

- Pan premier z pewnością, jak każdy z nas, dowie się o decyzji rady nadzorczej w odpowiednim czasie - stwierdził Budka. - Mogę zapewnić, że jeżeli rada nadzorcza będzie chciała przedstawić tę krótką listę, to pan premier zostanie poinformowany również o tym - dodał.

Przedłuża się konkurs na prezesa i członków zarządu Orlenu

Termin nadsyłania zgłoszeń minął 1 marca, a rozmowy kwalifikacyjne rozpoczęły się 11 marca. Kandydatów zgłosiło się łącznie 260. Zgodnie z procedurą, są one analizowane przez Komitet Nominacji i Wynagrodzeń rady nadzorczej. Po zbadaniu zgłoszeń pod względem formalnym i merytorycznym, ma on przygotować dla rady listę kandydatów i kandydatek na poszczególne stanowiska w zarządzie. Dla porównania, w PKO BP, czyli największym polskim banku, kandydatów było dwustu, a wyboru prezesa dokonano miesiąc po terminie zgłoszeń.

Rada nadzorcza Orlenu zamierza wyłonić nie tylko prezesa, ale też wiceprezesa ds. finansowych oraz wiceprezesa ds. strategii i zrównoważonego rozwoju, a także sześciu członków zarządu – ds. upstream, energetyki i transformacji energetycznej, sprzedaży detalicznej, ds. korporacyjnych, ds. handlu hurtowego i logistyki oraz ds. produkcji.

Od 5 lutego prezesem Orlenu nie jest już Daniel Obajtek, który wcześniej oddał się do dyspozycji rady nadzorczej. Od 7 lutego zarząd płockiego koncernu pracuje w składzie: Witold Literacki jako p.o. prezesa zarządu; delegowani czasowo do wykonywania czynności członków zarządu członkowie rady nadzorczej - Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka i Tomasz Zieliński oraz członek zarządu Józef Węgrecki.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka