Facebook cenzuruje Muzeum Auschwitz. Zdumiony Gawkowski interweniuje

Redakcja Redakcja Internet Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ma zwrócić się o wyjaśnienia do Mety, dlaczego Facebook ukrywa wpisy Muzeum Auschwitz. - Skandal - zareagował polityk Lewicy. Według Facebooka, wpisy placówki są przepełnione treściami „nękania i molestowania”, „mowy nienawiści” czy „podżegania do przemocy”.

Rząd chce wyjaśnień od Mety

- Ukrywanie postów upamiętniających ofiary Muzeum Auschwitz to skandal i ilustracja problemów z automatyczną moderacją treści. Będziemy domagać się od Mety informacji o powodach tej sytuacji. Moderatorów powinno być więcej, a ci, którzy pracują na polskim rynku powinni znać nie tylko język (który tu nie był problemem), ale i kontekst - komentował wicepremier Krzysztof Gawkowski incydent, do jakiego doszło na Facebooku. - To jeden z powodów, dla których tak intensywnie pracujemy nad wdrożeniem europejskiego prawa DSA (Digital Services Act) - dodał minister cyfryzacji. 

Facebook ukrywa posty Muzeum Auschwitz z powodu systemu moderacji postów. Dostrzega on w treściach placówki elementy "nękania i molestowania", "mowy nienawiści" i "podżegania do przemocy". Usunięto np. wpis z 6 kwietnia o losie dzieci z sierocińca w Izieu. Od decyzji amerykańskiego giganta technologicznego nie ma możliwości odwołania. 


Oświadczenie Muzeum Auschwitz 

Muzeum Auschwitz wydało oświadczenie, w którym informuje, że doszło do ukrycia 21 postów - i tylko część publikacji została przywrócona. - Pomimo naszego natychmiastowego odwołania i prośby o sprawdzenie, tylko część oznaczonych postów została przywrócona. Ponadto zauważyliśmy, że post upamiętniający tragiczne losy żydowskich dzieci z sierocińca w Izieu z 6 kwietnia został w trybie pilnym i bez możliwości odwołania usunięty. Całkowicie mylące jest uzasadnienie podawane przez system Facebooka, jakoby posty te przypominały treści naruszające Standardy Społeczności. Miejsce Pamięci Auschwitz od lat bez problemu udostępnia podobne treści, a nagle jednocześnie oznaczonych jest 21 postów. Rodzi to poważne wątpliwości co do skuteczności i dokładności technologii moderowania treści - zareagowała instytucja. 

- Żądamy natychmiastowego i dokładnego rozpatrzenia tej sprawy, wraz z przejrzystym wyjaśnieniem, dlaczego w ogóle te posty zostały oznaczone - dodało Muzeum Auschwitz. 

 

 

Fot. Facebook/Pixabay

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie