fot. Canva
fot. Canva

Ci politycy podpadli Polakom. Ich notowania lecą w dół

Redakcja Redakcja Partie polityczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Największym zaufaniem Polaków cieszy się premier Donald Tusk - wynika z najnowszego badania pracowni United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski. Natomiast największy spadek spośród wszystkich polityków ujętych w badaniu zanotowali prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, marszałek Sejmu Szymon Hołownia i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Tusk rośnie w górę, Trzaskowski spada w dół

Na szefa rządu postawiło 21 proc. respondentów, co w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca stanowi wzrost o 1,8 pkt proc. Tusk ostatnio był mocno obecny w mediach. Chwalił się "babciowym" czy pozyskaniem środków z KPO, więc jego notowania rosną.

Nie wiadomo, dlaczego Rafał Trzaskowski zaliczył największy spadek zaufania w porównaniu z marcowym badaniem United Surveys. Prezydent stolicy może liczyć na 4,4 proc. zaufania badanych, co w zestawieniu z marcowym rankingiem oznacza spadek o 3,6 pkt proc., czyli największy spośród wszystkich polityków ujętych w badaniu. Trzaskowski wygrał wybory na prezydenta Warszawy w I turze, deklasując rywali. Czyżby zaszkodził mu niefortunny spot z żoną w kuchni?

Szymon Hołownia wprawdzie wciąż jest wysoko w rankingu, ale zaliczył 1,9 pkt proc. spadku i wyraźnie dogonił go prezydent Andrzej Duda -  obaj mogą liczyć na 14,8 proc. wskazań. Hołownia stał się twarzą konfliktu o przepisy aborcyjne i sporo na tym stracił, w przeciwieństwie do Donalda Tuska, który się od tych spraw nieco dystansował.


Andrzej Duda zaliczył największy wzrost zaufania

Andrzej Duda ma natomiast powody do radości - awansował o 3,5 pkt proc. w porównaniu z rankingiem sprzed miesiąca, notując tym samym największy wzrost spośród wszystkich ujętych w badaniu polityków. Co pomogło Dudzie? Też nie wiadomo, skoro nie poparł pigułki "dzień po".

Za podium uplasowali się również politycy związani PiS. Pierwsze dwie pozycje poza podium zajęli kolejno Mateusz Morawiecki (9,2 proc.) oraz Jarosław Kaczyński (8,7 proc.). Były premier zyskał 1,1 pkt proc. zaufania, a prezes PiS stracił 2,9 pkt proc.

Szóste miejsce w rankingu zaufania zajął Krzysztof Bosak - wicemarszałek Sejmu uzyskał 7,2 proc. zaufania (przekłada się to na wzrost o 1,9 pkt proc. od marca). Za nimi kolejna postać z rządu. To wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz (uzyskał 5,1 proc., ale zaliczył sporo wzrostu, bo aż 3,3 pkt. proc.). Ranking zamykają liderzy Nowej Lewicy - Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń. Wicemarszałek może liczyć na wynik równy 3 proc. (wzrost o 1,8 pkt proc.), z kolei europoseł na 1,9 proc. (wzrost o 0,5 pkt proc.).

Inni politycy uzyskali łącznie 2,2 proc. głosów ankietowych. Natomiast aż 7,2 proc. nie było w stanie wskazać swoich faworytów. Sondaż został zrealizowany w dniach 6-7 kwietnia metodą CATI oraz CAWI na reprezentatywnej, choć nieokreślonej liczbowo przez autorów próbie.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka