Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił w poniedziałek ostateczne dane o inflacji konsumenckiej w marcu. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił w poniedziałek ostateczne dane o inflacji konsumenckiej w marcu. Fot. PAP/Marcin Bielecki

Inflacja w Polsce nadal spada. Jest nowy odczyt

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił w poniedziałek ostateczne dane o inflacji konsumenckiej w marcu. Wyniosła ona 2 proc. rok do roku. Wskaźnik jest nieco wyższy niż odczyt podany w ramach wstępnego szacunku. W ujęciu miesiąc do miesiąca, czyli w porównaniu z lutym, ceny rosły w tempie 0,2 proc.

Inflacja CPI w marcu wyniosła rok do roku 2,0 proc

Według wcześniejszego szybkiego szacunku flash, inflacja w Polsce obniżyła się w marcu do 1,9 proc. w ujęciu rok do roku z 2,8 proc. rok do roku w lutym. Był to odczyt niższy od oczekiwań rynkowych. Z kolei w ujęciu miesiąc do miesiąca szybki szacunek potwierdził się.

W ujęciu rok do roku ceny towarów rosły o 0,4 proc., a usług - o 6,6 proc. - podał GUS.

Inflacja usług pozostaje więc na podwyższonym poziomie, podbijając inflację bazową.

„W marcu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 3,3 proc.), restauracji i hoteli (o 0,7 proc.) oraz łączności (o 0,9 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,12 pkt. proc. i po 0,04 pkt. Proc.” - przekazał GUS. 


Niższe ceny w zakresie rekreacji, kultury i żywności

Niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 0,7 proc.) i żywności (o 0,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,05 pkt. proc. i 0,04 pkt. Proc.

Okazuje się, że w porównaniu z marcem 2023 roku, wyższe ceny w zakresie restauracji i hoteli (o 8,6 proc.), mieszkania (o 1,5 proc.) oraz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 5,2 proc.) podniosły wskaźnik inflacji w relacji rocznej odpowiednio o 0,47 pkt proc., 0,38 pkt proc. i 0,29 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 2,9 proc.) i żywności (o 0,3 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,27 pkt proc. i 0,07 pkt proc. 

Ekonomiści Banku Millennium wskazują, że mimo iż całościowy wskaźnik CPI pozostaje w przedziale dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (cel ten wynosi 2,5 proc. rdr z pasmem dopuszczalnych wahań w górę i w dół o 1 pkt proc.), to jednak „Rada Polityki Pieniężnej słusznie stabilizuje stopy procentowe NBP”. 


W kwietniu wzrost cen znów może przyspieszyć

Inflacja bazowa - liczona bez cen żywności i energii - zbiega do celu NBP wolniej niż ogólny wskaźnik cen konsumenckich, a jednym z powodów, dla których tak się dzieje, jest wysoka dynamika wzrostu cen usług.

Warto pamiętać, że już w kwietniu wzrost cen znów może przyspieszyć. Od 1 kwietnia VAT na podstawowe produkty spożywcze wrócił do stawki 5 proc.

KW

Źródło zdjęcia: Główny Urząd Statystyczny przedstawił w poniedziałek ostateczne dane o inflacji konsumenckiej w marcu. Fot. PAP/Marcin Bielecki

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj43 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka