P.: Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik. Fot. PAP/Marcin Obara
P.: Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik. Fot. PAP/Marcin Obara

Duda kieruje sprawy do TK. Ekspert w „Wyborczej”: Wąsik i Kamiński są posłami

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 116
Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji Prawa pocztowego. Prezydent RP podkreślił, że ma wątpliwości z uwagi na „czynności marszałka Sejmu”. Są one związane ze stwierdzeniem wygaśnięcia mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. W weekend w „Gazecie Wyborczej” konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski powiedział, że obaj politycy PiS wciąż są posłami.

Andrzej Duda kieruje kolejną sprawę do TK. W tle Wąsik z Kamińskim

Nowelizację Prawa pocztowego z 20 marca 2024 roku prezydent Andrzej Duda podpisał 25 marca. Zdaniem prezydenta zachodzą wątpliwości, czy ustawa została uchwalona we właściwym trybie. „Wątpliwości te wynikają z czynności marszałka Sejmu, które związane są ze stwierdzeniem wygaśnięcia mandatów panów posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika (...)” - czytamy we wniosku prezydenta RP do TK.

Przypomnijmy, że nowelizacja przewiduje podniesienie maksymalnego limitu wydatków budżetu państwa na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych przez wyznaczonego operatora pocztowego do 750 mln zł w 2024 roku i do 1 mld 302 mln zł w 2025 roku. W sumie jest to 2 mld 52 mln zł.


Wsparcie finansowe dla Poczty Polskiej. Prawne kwestie

Rząd Donalda Tuska oczekuje na notyfikację przez Komisję Europejską pomocy publicznej na lata 2021-2025 dla Poczty Polskiej w postaci finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych - w wysokości ponad 3,2 mld zł. 

W listopadzie 2023 roku KE przesłała tzw. comfort letter, potwierdzając wstępnie i nieformalnie zgodność proponowanej pomocy dla Poczty z przepisami Unii.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej uznał, że na podstawie comfort letter nie może wydać odpowiedniej decyzji niezbędnej do wypłacenia pomocy. Konieczne było wprowadzenie mechanizmu wstępnej płatności na poczet finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia pocztowych usług powszechnych.

Prezydent sięga po to narzędzie, czyli kieruje ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, w związku z kontrowersjami wokół mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.


Prof. Piotrowski w "Wyborczej": Wąsik i Kamiński wciąż są posłami

W weekend w „Gazecie Wyborczej” ukazał się wywiad z konstytucjonalistą prof. Ryszardem Piotrowskim. Ekspert wskazał: „Mam pewność, że jest albo prawo, albo bezprawie. I że przywracanie prawa nie może się odbywać za pomocą bezprawia”.

„Obaj panowie są nadal posłami” - wskazuje prof. Piotrowski. 

Konstytucjonalista mówi „Wyborczej”, że prezydent słusznie wysyła ustawy do TK, gdyż nie ma pewności, że Sejm jest prawidłowo obsadzony.

Prof. Piotrowski przypomina pismo PKW z 7 lutego 2024 roku, adresowane do pana marszałka Sejmu Szymona Hołowni, w którym PKW pisze, zastrzegając się, że to jest tylko informacja, a nie stanowisko w sporze politycznym i prawnym: „w przypadku stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Pana Mariusza Kamińskiego, czego Państwowa Komisja Wyborcza nie przesądza, przesyłając niniejszą informację, pierwszeństwo do mandatu przysługuje [podane nazwisko konkretnej osoby – red.]”. 

Prof. Piotrowski dodaje jednak: „W przypadku pana Kamińskiego Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego odrzuciła jego odwołanie od postanowienia marszałka o wygaszeniu. Co oznacza, że marszałek uznał, że może umieścić w Monitorze stosowne postanowienie. (...) Ale ponieważ wydała je niewłaściwa Izba, to działanie marszałka było bezprawne”. 


Konstytucjonalista wyjaśnia: „mając na uwadze treść pisma Pana Marszałka z 25 stycznia 2024, w którym nie został podtrzymany wniosek o podanie przez PKW informacji o kolejnych kandydatach z tej samej listy kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów po pośle Panu Macieju Romanie Wąsiku, przedłożony przez Pana Marszałka w dniu 21 grudnia 2023 roku wniosek w tej sprawie, PKW traktuje jako bezprzedmiotowy...”.

Następnie konstytucjonalista przypomina, że 21 grudnia 2023 roku pan marszałek Hołownia wystąpił z wnioskiem do Państwowej Komisji Wyborczej, który wynikał z tego, że marszałek stwierdził wygaśnięcie mandatu posła Wąsika: „Ale PKW uznaje ten wniosek za bezprzedmiotowy”.

I tłumaczy dalej: „Natomiast w przypadku pana Wąsika sędzia, do którego prezes Izby Pracy Sądu Najwyższego skierował odwołanie od decyzji marszałka, przekierował je, prawidłowo, do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która to odwołanie uwzględniła. Wobec tego nie było czego publikować w Monitorze”.

A z tego ma wynikać, że Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński są nadal posłami. 

KW

Źródło zdjęcia: P.: Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik. Fot. PAP/Marcin Obara

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka