L.: Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański; Fot. Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Jarosław Kaczyński
L.: Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański; Fot. Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Jarosław Kaczyński

Kto wygra wybory do europarlamentu? Respondenci są przekonani

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 51
Przed nami kolejne wybory, tym razem do europarlamentu. Zarówno wyborcy, jak i eksperci zadają sobie pytanie, kto tym razem okaże się faworytem. Z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że tym razem Koalicja Obywatelska już na pewno wyprzedzi Prawo i Sprawiedliwość w wyborczym wyścigu. Warto jednak pamiętać, że od dłuższego czasu większość pracowni badawczych zapowiada sondażową mijankę. Czy tym razem analizy się spełnią?

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeszcze tylko kilkanaście dni kwietnia, maj z długim weekendem i sezonem na I komunie święte i... wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiadomo, że do urn wyborczych pójdziemy w pierwszy weekend czerwca, czyli w niedzielę 9 czerwca.

Wybierzemy 52 europosłów, którzy będą zobowiązani reprezentować polskie interesy w strukturach Unii Europejskiej. Europosłowie są wybierani na pięcioletnią kadencję. Ostatnie wybory do europarlamentu odbyły się w 2019 roku. Zdecydowanie wygrało je Prawo i Sprawiedliwość.

Z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że tym razem to Koalicja Obywatelska jest zdecydowanym faworytem w wyborach do europarlamentu. Aż 39 proc. Polaków uważa, że to właśnie ona odniesie w czerwcu wyborczy sukces.

Portal WP.pl zapytał Polaków o ich prognozy dotyczące wyników eurowyborów w Polsce. 


Eurowybory 2024. Zdecydowanym faworytem Koalicja Obywatelska

„Kto Pana/Pani zdaniem wygra wybory do Parlamentu Europejskiego?” - to pytanie.

A odpowiedzi?

Zdecydowanym faworytem jest Koalicja Obywatelska. 39 proc. ankietowanych uważa, że w eurowyborach wygra partia Donalda Tuska, premiera w rządzie koalicji 15 X. Na drugim miejscu, z 10 punktami proc. mniej, znalazło się Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego zwycięży w eurowyborach w opinii 28,3 proc. respondentów.

Trzecia Droga jest... trzecia. Z wynikiem 5,3 proc. 

Ankietowani uważają, że 9 czerwca daleko od podium będą dwie skrajne formacje: Lewica i Konfederacja. W sukces tej pierwszej wierzy 2,3 proc. ankietowanych, drugiej - 1,7 proc.

Prawie 1/4 ankietowanych nie ma jednak zdania w tym temacie. Łącznie, odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć” wskazało 23,4 proc. badanych.

Warto jednak pamiętać, że sondaż: „kto wygra wybory” nie jest tożsamy z badaniem: „kogo popiera Pan/Pani w nadchodzących wyborach”.


Gdzie i kto wierzy w wygraną KO lub PiS

Co interesujące, największa wiara w zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej panuje w małych miastach do 50 tys. mieszkańców (54 proc.). Mieszkańcy dużych mi miast powyżej 250 tys. mieszkańców są bardziej podzieleni w tej kwestii: 44 proc. - uważa, że wygra KO, 27 proc. że zwycięży PiS.

Najczęściej padająca w dużych miastach odpowiedź brzmi: „nie wiem/trudno powiedzieć” - tak wskazała prawie połowa respondentów - 49 proc.

Tylko mieszkańcy wsi pokładają większe nadzieje w zwycięstwo partii Jarosława Kaczyńskiego (36 proc. stawia na PiS, 29 proc. uważa, że wygra KO).

Wiara w wygraną PiS w eurowyborach jest niższa w małych i średnich miastach (odpowiednio 22 i 17 proc.) - według sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 6-7 kwietnia 2024 roku na reprezentatywnej próbie ankietowanych metodą CATI&CAWI.

KW

Źródło zdjęcia: L.: Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański; Fot. Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Jarosław Kaczyński

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka