fot. PAP/Canva
fot. PAP/Canva

Prezes TK odpowiada Hołowni. Chodzi o Trybunał Stanu dla Glapińskiego

Redakcja Redakcja Trybunał Konstytucyjny Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
"Orzeczenia TK mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Pana wypowiedzi pozostają w sprzeczności z postanowieniami Konstytucji RP" - w ten sposób Julia Przyłębska odpowiedziała marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni.

Marszałek Hołownia poinformował w środę w Sejmie, że otrzymał odpis postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 17 kwietnia dotyczącego sprawy wniosku o postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

"Ani marszałek Sejmu, ani Sejm, ani żadna z komisji, ani nikt w tym budynku nie ma prawa zajmować się z wnioskiem o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego". - Bo jest to surowo zakazane przez TK pani Julii Przyłębskiej - powiedział Hołownia. Według niego TK, wydając to postanowienie, przekroczył swoje uprawnienie.


Prezes TK Przyłębska odpowiada Hołowni

W odpowiedzi prezes TK napisała w piśmie do Hołowni, że "postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 17 kwietnia 2024 r. zapadło w składzie 5 sędziów i jest orzeczeniem Trybunału". Zgodnie z konstytucją - jak podkreśliła - orzeczenia TK mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne: "Oznacza to, że wiążą również Sejm i jego organy".

Przyłębska wyłożyła, że ustrój RP opiera się na trójpodziale władz: władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, wykonawczą - prezydent i rząd, sądowniczą - sądy i trybunały, a organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

"W związku z powyższym należy uznać, że Pana wypowiedzi pozostają w sprzeczności z postanowieniami Konstytucji, która jest najwyższym prawem Rzeczpospolitej Polskiej" - napisała prezes TK do marszałka Hołowni. Zwróciła się też z "prośbą o przytaczanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w sposób niewprowadzający w błąd opinii publicznej, co do ich treści".

Wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa Glapińskiego

Posłowie koalicji rządowej złożyli 26 marca wniosek o postawienie prezesa NBP przed TS. Podpisało się pod nim 191 posłów. Zarzuty? Złamanie konstytucji i ustawy o NBP poprzez dokonywanie skupu aktywów w latach 2020-2021 oraz m.in. interwencji walutowych.

MD

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka