PAP
PAP

Tusk na granicy z Białorusią. Będą nowe fortyfikacje, na to nie będzie limitów środków

Redakcja Redakcja Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 244
Granica polsko-białoruska to miejsce wyjątkowe ze względu na presję nielegalnej imigracji; tak naprawdę mamy do czynienia z postępującą wojną hybrydową - oświadczył w sobotę na Podlasiu premier Donald Tusk. Podziękował żołnierzom i funkcjonariuszom chroniącym polskiej granicy. Zapowiedział też budowę nowej fortyfikacji.

Szef rządu spotkał się ze Strażą Graniczną

Szef rządu w Wojskowym Zgrupowaniu Zadaniowym Podlasie w miejscowości Karakule wziął udział w odprawie z żołnierzami Wojska Polskiego, funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji.

Tusk na briefingu prasowym wyraził uznanie dla żołnierzy i funkcjonariuszy. "Chcę, aby także polska opinia publiczna wiedziała coraz więcej o niezwykle trudnej, wymagającej służbie, misji wszystkich ludzi zaangażowanych w ochronę polskiej granicy, w tym przypadku na odcinku białoruskim, ale całej polskiej granicy" - powiedział premier.


Zaznaczył, że granica polsko-białoruska to miejsce wyjątkowe ze względu na presję nielegalnej imigracji. "Tak naprawdę mamy do czynienia z postępującą wojną hybrydową. Chcę, żeby tutaj już nie było też żadnych wątpliwości - państwo o coraz częściej agresywnych zamiarach wobec Polski, jakim jest Białoruś współorganizuje ten proceder na polskiej granicy i stąd potrzebna współpraca, i ona tutaj świetnie przebiega, wszystkich służb odpowiedzialnych nie tylko za bezpieczeństwo granicy, ale bezpieczeństwo państwa polskiego" - podkreślił szef rządu.


Donald Tusk: Rozpoczęliśmy fortyfikację granicy

Rozpoczęliśmy intensywne prace nad nowoczesną fortyfikacją i te fortyfikacje w wielu wymiarach będą powstawały na całej polskiej granicy ze wschodu. Jest to nie tylko granica wewnętrzna Polski, ale też granica UE. Dlatego nie mam wątpliwości, że cała Europa będzie musiała – i wiem, że to uzyskamy – zainwestować w swoje bezpieczeństwo, inwestując we wschodnią granicę Polski i w bezpieczeństwo naszej granicy" - powiedział szef rządu.

Dodał, że złożył deklarację wobec dowódców WP i SG, że "nie ma limitów środków, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski". "Tak jak postanowiliśmy już dawno, że nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie wtedy, kiedy myślimy o wyposażeniu żołnierzy WP w najnowocześniejszą broń, nie będzie także limitów, jeśli chodzi o zabezpieczenie granicy i inne służby, takie jak SG, policja tu działające, mogą i będą mogły liczyć na nas także w przyszłości" - zapewnił Tusk.


Premier zapowiada poprawę sytuacji żołnierzy i funkcjonariuszy

Jak podkreślił, nie chodzi tylko o techniczną infrastrukturę, ale także o poprawę "wyposażenia każdego żołnierza, funkcjonariusza, funkcjonariuszki na tej granicy". "Wszyscy muszą zobaczyć, że jesteście w samym centrum zainteresowania i wsparcia państwa polskiego, żebyśmy mogli zawsze z dumą mówić o tym, jak wygląda służba tutaj trudna, wymagająca i żeby cały świat widział, że na każdej polskiej granicy prezentujemy najwyższy poziom, najwyższe poświęcenie" - zwrócił uwagę szef rządu.

Wskazał również na konieczność wprowadzenia zmian w prawie, które zapewnią żołnierzom i funkcjonariuszom "pełne poczucie prawnego bezpieczeństwa" w działaniach jakie pełnią na granicy. "Nie będziecie w tej kwestii pozostawieni sami sobie. Będziecie mogli liczyć na wsparcie państwa polskiego" - zapewnił, zwracając się do przedstawicieli służb mundurowych.

MB

Fot. Premier Donald Tusk podczas wypowiedzi dla mediów w Karakulach. Źródło: PAP/Artur Reszko

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj244 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka