fot. Canva/X/PAP
fot. Canva/X/PAP

Ochojska wściekła na Tuska. Zarzuca mu, że pozwala na łamanie praw imigrantów

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Europosłanka Janina Ochojska ponownie zabrała głos w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Znana obrończyni praw człowieka skomentowała deportację dwóch Somalijczyków, którzy złożyli wnioski o ochronę międzynarodową. Ochojska ma żal do premiera Donalda Tuska o to, że pozwala on na takie praktyki.

Grupa Granica, która pomaga imigrantom na granicy polsko-białoruskiej opisuje historię młodych Somalijczyków. Dwóch obywateli tego kraju zostało rzekomo "przerzuconych" na białoruską stronę po tym, złożyli oni wniosek o ochronę międzynarodową.

Ochojska reaguje na incydent na granicy. Wbiła szpilę Tuskowi

Do relacji, którą Grupa Granica opublikowała w mediach społecznościowych odniosła się Janina Ochojska. Przypomnijmy, że działaczka na rzecz praw człowieka w 2019 roku uzyskała mandat do Parlamentu Europejskiego z list KO.

- Trudno spodziewać się innego traktowania przez Straż Graniczną skoro jest przyzwolenie ze strony ekipy Donalda Tuska. Szczególnie ciężko o tym pisać. Zwolennicy PiS będą się cieszyć z krytyki Tuska. Bardzo szanuję Donalda Tuska i jego działania na rzecz wolnej, demokratycznej Polski. Ale nie wolno nam zapominać o praworządności czyli przestrzeganiu prawa, do czego maja prawo również migranci. Ciężkie czasy dla nas nastały - napisała europosłanka na platformie X (pisownia oryginalna - red.).

Szefowa PAH nie kryje rozczarowania, że premier będąc na granicy, spotkał się jedynie z funkcjonariuszami, a nie z aktywistami. "Czy tego się spodziewałam głosując na Koalicję Obywatelską?" - pisze Ochojska.


Janina Ochojska straciła "jedynkę" na liście KO do PE

To właśnie radykalne podejście do nielegalnej migracji najprawdopodobniej miało wpływ na to, że Ochojska nie wystartuje z list KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Dowiedziała się o tym w kwietniu od dziennikarzy, nie od premiera i lidera PO Donalda Tuska. Na wykreślenie Ochojskiej miały wpłynąć m.in. jej proimigranckie wypowiedzi, które szkodziły obecnej narracji KO.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:

Fot. Janina Ochojska i Donald Tusk. Źródło: fot. Canva/X/PAP/Artur Reszko

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj48 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka