Premier Donald Tusk i wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Leszek Szymański
Premier Donald Tusk i wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Leszek Szymański

Kosiniak-Kamysz z deklaracją o CPK. Wiemy, kiedy zapadnie kluczowa decyzja

Redakcja Redakcja Centralny Port Komunikacyjny Obserwuj temat Obserwuj notkę 55
Czy Centralny Port Komunikacyjny powstanie? To pytanie, które zadaje sobie ogrom Polaków. Na odpowiedź nie trzeba będzie długo czekać. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, poinformował w TVN24, że decyzja ws. CPK zapadnie "na dniach".

CPK jest ważny dla bezpieczeństwa państwa 

Kosiniak-Kamysz odniósł się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, który, w związku z środowym wystąpieniem szefa MON w Sejmie, powiedział, że czuje "niedosyt". Prezydent zaznaczył, że w wystąpieniu nie została poruszona kwestia CPK.

Zapytany, czy inwestycja należy do kluczowych spraw dla polskiego bezpieczeństwa, odparł: – Oczywiście. – Jest lepiej, jak mamy więcej dostępnej infrastruktury, choćby tej, która umożliwia transport. Ten wojskowy komponent w CPK jest potrzebny – powiedział szef MON.

Decyzja ws. CPK "na dniach"

Jaki będzie termin decyzji ws. CPK? – Ta decyzja jest na dniach, już rozmawiałem o tym z premierem - ogłosił Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył jednak, że "nie chce składać deklaracji", "bo to pan premier, razem z właściwymi ministrami, będzie ogłaszał zakończenie tego etapu audytu, podsumowania oceny ryzyk i szans". - Na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - uznał szef MON. 

– Czekamy na ten finał, ale zaręczam, że będzie pozytywny – spuentował Kosiniak-Kamysz. Dopytany o te słowa, zapewnił, że będzie "pozytywny dla rozwoju Polski". 

Zmiany w CPK

CPK stanął pod znakiem zapytania, gdy 15 października została wybrana nowa władza. Premier Donald Tusk zapowiedział, że ws. CPK należy przeprowadzić zewnętrzne audyty wykonane przez "wybitnych i bezstronnych ekspertów".

19 stycznia br. rada nadzorcza CPK odwołała Mikołaja Wilda z funkcji prezesa spółki i Radosława Kantaka, członka zarządu ds. inwestycji kolejowych. Jednocześnie przewodniczący rady nadzorczej Filip Czernicki został oddelegowany na trzy miesiące do pełnienia funkcji prezesa. W zarządzie pozostał Andrzej Alot, który odpowiada za sprawy finansowe. Na początku lutego rada nadzorcza CPK powołała do zarządu Dariusza Kusia. Jednocześnie pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek powołał do rady nadzorczej Zbigniewa Szafrańskiego.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny została powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego m.in. budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz inwestycji towarzyszących - m.in. linii kolejowych, dróg ekspresowych i autostrad.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które powinny umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK jest w 100-proc. własnością Skarbu Państwa. 

MP

Premier Donald Tusk i wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka