fot. Tak w przyszłości będą wyglądać reaktory BWRX-300. GE Hitachi Nuclear Energy
fot. Tak w przyszłości będą wyglądać reaktory BWRX-300. GE Hitachi Nuclear Energy

Małe reaktory jądrowe jednak powstaną? Nowa inicjatywa Orlenu

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Rozpoczęliśmy rozmowy z partnerami o nowej formule przedsięwzięcia dotyczącego SMR - poinformował w czwartek prezes Orlenu Ireneusz Fąfara. Zapowiedział przyspieszenie w segmencie morskiej energetyki wiatrowej oraz nową strategię dla petrochemii jeszcze w tym roku.

Taka będzie wizja Orlenu 

Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara w czwartek podczas konferencji prasowej przedstawił wizję Orlenu. Wskazał, że zostanie ona zawarta w strategii, którą koncern przedstawi do końca tego roku.

– Zobowiązuję się do przyspieszenia, bo przyspiesza transformacja energetyczna. Chcemy w tym biznesie uczestniczyć, bo przyniesie nam to pieniądze. Orlen może stać się kluczowym graczem transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej i zrobimy wszystko, żeby się stał – podkreślił Fąfara.


Rozwijanie energetyki gazowej 

Zwrócił uwagę, że cele dekarbonizacyjne są realne, ale w wielu momentach ich realizacja w spółce jest opóźniona. – Tam gdzie nadrobienie opóźnień nie będzie możliwe trzeba zweryfikować strategię – stwierdził prezes Orlenu. – W kilku obszarach możemy przyśpieszyć już teraz - to jest OZE i obszar związany z offshore – wskazał. Wyjaśnił, że stanie się to dzięki poszukiwaniu partnerów, nowych projektów i zadań. – Podobnie będzie z onshore – dodał.

– Będziemy konsekwentnie rozwijać energetykę gazową, tak by w 2035 r. zupełnie odejść od węgla – poinformował Fąfara. Zaznaczył, że koncern będzie chciał też, by jego sieć sprzedaży detalicznej paliw stała się najnowocześniejsza w regionie. – Staramy się i nad tym pracujemy i mam nadzieję, że niedługo to osiągniemy – powiedział.

Pierwszy SMR w 2030 r.

Prezes przypomniał też, że w 2030 r. Orlen chce uruchomić jeden SMR (mały jądrowy reaktor modułowy) o mocy 300 MW. Przyznał, że stopień zaawansowania tej technologii i kwestie regulacyjne są wyzwaniem. – Niemniej będziemy rozwijać technologię. Rozpoczęliśmy z naszymi partnerami, rozmowy o nowej formule przedsięwzięcia – dodał.

Wskazał, że urealnienia potrzebuje też projekt petrochemii. – Strategię dla petrochemii chcemy ogłosić jeszcze w tym roku – zapowiedział prezes. Zaznaczył, że Orlen będzie budować trwałe fundamenty, by zostać liderem transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Fąfara dodał, że cele zarządu na ten rok to m.in. przed wszystkim przywrócenie właściwego ładu korporacyjnego w firmie, bezpieczeństwo pracowników, skupienie się na najbardziej obiecujących projektach.

MP

fot. Tak w przyszłości będą wyglądać reaktory BWRX-300. GE Hitachi Nuclear Energy

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka