Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii. Fot. PAP
Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii. Fot. PAP

Nowe wsparcie i zwolnienie z obowiązkowej opłaty. Długo wyczekiwana ustawa przyjęta

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Dobre wiadomości dla Polaków. Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii. To m.in. poprawka o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają m.in. bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na II półrocze cenę maksymalną za energię elektryczną.

Ustawa o cenach energii. Sejm przyjął poprawki Senatu, w tym zwolnienie z opłaty mocowej

23 maja 2024 r., przyjął ustawę o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przepisy zapewnią m.in. wsparcie dla 3,5 miliona rodzin o niższych dochodach, a także obniżą cenę maksymalną za energię do 500 zł/MWh. Działania osłonowe obejmą drugą połowę 2024 r.

Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

Najważniejszą poprawką Senatu jest czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Będzie obowiązywało od 1 lipca do 31 grudnia br.

Rozwiązanie ma pomóc w ograniczeniu prognozowanego od 1 lipca wzrostu rachunków za energię elektryczną.

W zależności od zużycia energii opłata mocowa dla gospodarstw w 2024 r. to od 2,66 do 14,90 zł miesięcznie netto. Dzięki poprawce Senatu spadek rachunków na całe drugie półrocze wyniósłby od 15,96 do 89,4 zł.

Reszta zaakceptowanych poprawek senackich miała głównie charakter techniczny.


Ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe

Oto co trzeba wiedzieć na temat ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Na drugą połowę 2024 r. zostanie przedłużone obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną. Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie. 

W drugiej połowie 2024 r. zostanie utrzymana dotychczasowa cena maksymalna na poziomie 693 zł/MWh dla: instytucji samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej, np. szkół, żłobków, szpitali oraz małych i średnich przedsiębiorstw.


Czym jest bon energetyczny. Zasady w 2024 roku

Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone dla ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach. Przewidziane będą dwa progi dochodowe:

  • do 2500 zł dla gospodarstw 1-osobowych;
  • do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Wysokość bonu będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym: - 300 zł dla gospodarstw 1-osobowych, - 400 zł dla 2-3 osobowych, - 500 zł dla 4-5 osobowych, - 600 zł dla 6 osobowych i większych.

Gospodarstwa używające energii elektrycznej do ogrzewania (około 5% gospodarstw) otrzymają dwukrotnie wyższy bon (od 600 zł do 1200 zł). Ta szczególna pomoc wynika z tego, że gospodarstwa, gdzie wykorzystywane są źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, mają najwyższe rachunki.

Zasada złotówka za złotówkę

Przy wypłacie bonu obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że bon energetyczny będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia.

Terminy składania wniosku

Wniosek dotyczący bonu energetycznego trzeba będzie złożyć do gminy w terminie od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. Na rozpatrzenie wniosku gmina będzie miała 60 dni. Wypłata pieniędzy powinna być zrealizowana jesienią 2024 r. lub na początku 2025 r.


Maksymalne ceny prądu

Na drugą połowę 2024 r. przedłużone zostanie obowiązywanie dla gospodarstw domowych ceny maksymalnej za energię elektryczną. Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie.

W przypadku jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów wykonujących ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej (np. żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej), ceny w II połowie 2024 r. pozostaną na tym samym poziomie (693 zł/MWh).

Taka sama cena maksymalna 693 zł/MWh będzie obowiązywała dla małych i średnich przedsiębiorstw.

KW

Źródło zdjęcia: Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii. Fot. PAP

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka