Adam Nergal Darski. Fot. PAP/Photoshot/Gonzales Photo/Terje Dokken
Adam Nergal Darski. Fot. PAP/Photoshot/Gonzales Photo/Terje Dokken

Zapadł wyrok ws. Nergala. Artysta może mówić o dużym szczęściu

Redakcja Redakcja Celebryci Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Jest już wyrok w sprawie Adama „Nergala” Darskiego. Artysta oskarżony o obrazę uczuć religijnych za skandaliczny „performance”, w którym umieścił na krucyfiksie podobiznę męskiego członka, został uniewinniony z dwóch postawionych mu zarzutów. Nie pozostał jednak w pełni bezkarny.

Sąd: „Działanie Darskiego nie miały na celu obrażenie kogokolwiek”

Adam „Nergal” Darski w końcu doczekał się wyroku sądu w sprawie obrazy uczuć religijnych, których miał dopuścić się ponad 6 lat temu. 22 maja Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe ostatecznie ogłosił, że muzyk zostaje oczyszczony z dwóch postawionych mu zarzutów, tłumacząc, że jego działania „nie miały na celu obrażenie kogokolwiek”.

Przypomnijmy, że lider zespołu Behemoth w 2016 r. i 2017 r. opublikował w swoich social mediach zdjęcia, na których widniały podobizny męskich członków przybite do krucyfiksów. Jeden z tych wpisów został opublikowany w okresie Bożego Narodzenia, a artysta opatrzył go podpisem: „Świętujecie już?”. Postępowanie wobec trzeciego z postawionych Nergalowi zarzutów zostało przez sąd warunkowo umorzone na okres trzech lat.


Nergal śpiewa do fallusa

„W nagraniu z 8 marca 2018 r. oskarżony Adam Darski, co prawda nie przyjmuje obrazoburczej pozy, śpiewa dziecięcą piosenkę z intencją złożenia w ten specyficzny sposób życzeń kobietom, przy czym zamiast do mikrofonu, śpiewa do instalacji męskiego członka” – czytamy oświadczenie sądu.

Najpoważniejsze konsekwencje Nergal poniósł z powodu trzeciego zarzutu, który dotyczył nagrania opublikowanego przez niego w 2018 r. na Dzień Kobiet. Na filmiku artysta tańcząc i śpiewając wymachiwał wyżej wspomnianą rzeźbą męskiego członka na krucyfiksie... Sąd większe zastrzeżenia miał jednak wobec „łamania norm obyczajowych” niż obrazy uczuć religijnych.


„Łamania norm obyczajowych”. Kara dla Nergala

„W ocenie sądu oskarżony, wykonując piosenkę z okazji Dnia Kobiet, demonstracyjnie okazał lekceważenie i pogardę przedmiotowi kultu, poprzez stworzenie swoistej parodii (...) Poprzez ten występ ośmieszał ważne dla pokrzywdzonych wartości. Uwzględniając powszechnie przyjęte normy kulturalno-obyczajowe, uznać należy zachowanie Adama Darskiego za obraźliwe, już nie tylko w kategoriach uczuć religijnych” - tłumaczył sąd.

Całą karą, która czeka Nergala będzie zobowiązanie się do zapłaty 2 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Podczas ogłoszenia wyroku muzyka nie było na sali sądowej. 

Salonik

Źródło zdjęcia: Adam Nergal Darski. Fot. PAP/Photoshot/Gonzales Photo/Terje Dokken

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości