Wchodzisz w te strony? Możesz narazić się na ogromne straty

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Reklamy cyberprzestępców w ostatnim czasie zaczęły pojawiać się na najbardziej popularnych portalach. Klikając w nie narażamy się, że podamy dane i - licząc na szybki zysk - utracimy oszczędności.

Oszuści w sieci nie próżnują. Wykorzystują każdą okazję do zarobku kosztem internauty. Popularnością cieszyły się aukcje na OLX, gdzie przekręt polegał na podszywaniu się pod kupców wystawionej rzeczy do sprzedaży. Niczego nie świadomy sprzedawca wchodził w interakcje, podawał dane wrażliwe, by pozyskać pieniądze za produkt, a następnie tracił środki z konta. Popularne są fałszywe linki wysyłane sms-ami albo powiadomienia o dopłacie do usługi kurierskiej. Cyberprzestępcy teraz żerują na fikcyjnych inwestycjach, które mają gwarantować ogromne i szybkie zyski. 


Podejrzane reklamy na portalach 

Jak czytamy na portalu "Telepolis", oszuści korzystają z zautomatyzowanego systemu emisji reklam na popularnych stronach, "gdzie reklamodawca bierze udział w licytacji docelowej powierzchni". "Wydawca rozlicza się z operatorem tego systemu bądź pośrednikiem, więc nie kontroluje na bieżąco poszczególnych klientów. W ten sposób, dobierając do tego odpowiednie parametry, napastnikom udaje się wejść do największych" - ostrzega portal technologiczny.

- Reklamy te zachęcają użytkowników możliwością szybkiego wzbogacenia się w krótkim czasie. W rzeczywistości reklamy prowadzą do fałszywych stron z formularzem rejestracyjnym. Pozyskane przez oszustów dane pozwalają im na nawiązanie kontaktu, w trakcie którego wyłudzają środki finansowe użytkowników - przypomina Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF). 


Ostrzeżenie KNF

- Uwaga! Ostrzegamy przed reklamami fałszywych inwestycji, które pojawiają się na stronach ogólnopolskich portali informacyjnych. Reklamy te zachęcają użytkowników możliwością szybkiego wzbogacenia się w krótkim czasie. W rzeczywistości reklamy prowadzą do fałszywych stron z formularzem rejestracyjnym - czytamy w komunikacie. 

- Pozyskane przez oszustów dane pozwalają im na nawiązanie kontaktu, w trakcie którego wyłudzają środki finansowe użytkowników. Bądźcie czujni i nie wierzcie w obietnice ogromnych zysków - dodaje CSIRT KNF. 

 

Pamiętajcie, by nigdzie nie podawać swoich danych dotyczących profilu zaufanego czy konta bankowego ani nie wierzyć w zapewnienia o pewnym i natychmiastowym zysku. Inwestycje w akcje są zawsze objęte ryzykiem. 

 

Fot. Przykład fałszywej strony, czyli tzw. phishingu/KNF

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka