Premier Donald Tusk uderza w Jarosława Kaczyńskiego. Fot. PAP/Artur Reszko, PAP/Radek Pietruszka
Premier Donald Tusk uderza w Jarosława Kaczyńskiego. Fot. PAP/Artur Reszko, PAP/Radek Pietruszka

Tusk przejechał się po Kaczyńskim. "Byłeś senatorem Solidarności, a skończyłeś..."

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 156
Media żyją aferą w Funduszu Sprawiedliwości. Co chwilę wychodzą nowe nagrania. Do sprawy odniósł się premier Donald Tusk, który postanowił uderzyć w prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Szef rządu nazwał polityka "ojcem chrzestnym Funduszu Sprawiedliwości".

Profeto i ks. Michał O.

Na światło dzienne wychodzą kolejne nagrania dotyczące konkursów w Funduszu Sprawiedliwości. W sobotę pisaliśmy, że portal tvp.info dotarł do zapisu dyskusji między byłym dyrektorem departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości Tomaszem Mrazem i Marcinem Romanowskim, wiceszefem resortu. Rozmowa dotyczyła nieprawidłowości przy dofinansowaniu dla fundacji Profeto ks. Michała O.

Tusk uderza w Kaczyńskiego 

Aferę postanowił skomentować premier Donald Tusk. "Upadek stulecia? 35 lat temu zostać wybranym przez naród senatorem 'Solidarności', skończyć jako ojciec chrzestny ziobrowego Funduszu Solidarności. Trudno upaść niżej, Jarosławie" - napisał w sobotę szef rząd na X.

Jarosław Kaczyński nie odniósł się do wpisu. W piątek z kolei stawił się przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych z 2020 r. Po zakończeniu posiedzenia komisji jej szef Dariusz Joński (KO) powiedział, że przed komisją stanął dziś człowiek, "który nie pełnił żadnych funkcji, ale decydował o terminie i sposobie głosowania, działał jak ojciec chrzestny".

Afera w Funduszu Sprawiedliwości 

W środę na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. rozliczeń PiS dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości w latach 2020-2022 Tomasz Mraz mówił, że większość konkursów w ramach tego Funduszu była prowadzona "w nierzetelny sposób", a głównym decydentem w tej sprawie był ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, szef Suwerennej Polski i obecny poseł PiS. Według Mraza, poprzez nieprawidłowości wiele fundacji i osób pokrzywdzonych przestępstwami nie otrzymało potrzebnego wsparcia.

Mraz jest jednym z podejrzanych w śledztwie dot. wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, które prowadzi Prokuratura Krajowa. Podała ona pod koniec marca, że postawiła w tej sprawie zarzuty siedmiu osobom. – Dwóm osobom postawiliśmy zarzut wcześniej, o czym nie informowaliśmy – mówił wówczas rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Podejrzani to m.in. byli i obecni urzędnicy MS, zajmujący się Funduszem, którego głównym celem, w założeniu, jest pomoc ofiarom przestępstw. Wobec trojga osób jest stosowany areszt.

W czwartek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar powiedział, że wnioski o uchylenie immunitetów wz. ze sprawą FS są przygotowywane. "Używam liczby mnogiej, bo będzie ich więcej niż jeden" - dodał.

MP

Premier Donald Tusk uderza w Jarosława Kaczyńskiego. Fot. PAP/Artur Reszko, PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj156 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka