26.05.2024. Ubiegający się o reelekcję prezydent Gitanas Nauseda (P) i jego żona Diana Nausediene. Fot. PAP/Valdemar Doveiko
26.05.2024. Ubiegający się o reelekcję prezydent Gitanas Nauseda (P) i jego żona Diana Nausediene. Fot. PAP/Valdemar Doveiko

Był pewniakiem. Wygrał wybory prezydenckie

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Ubiegający się o reelekcję prezydent Litwy Gitanas Nauseda zwycięża w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Po podliczeniu głosów z ponad połowy komisji wyborczych stwierdzono, że Nauseda uzyskał 83,75 proc. głosów, a jego rywalka premier Ingrida Szimonyte - 14,83 proc.

Gitanas Nauseda wygrał wybory prezydenckie 

Nauseda od początku był bezspornym faworytem wyborów. Frekwencja podczas niedzielneg głosowania wyniosła 53,43 proc. 

Premier Litwy Ingrida Szimonyte uznała swoją porażkę w niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich i pogratulowała zwycięstwa ubiegającemu się o reelekcję prezydentowi Gitanasowi Nausedzie.

„Chciałabym pogratulować prezydentowi elektowi Litwy” - powiedziała wieczorem dziennikarzom Szimonyte.


Gitanas Nauseda - polityk proeuropejski 

60-letni Gitanas Nauseda, który wygrał w niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich na Litwie, jest ekonomistą i doktorem nauk społecznych. To polityk proeuropejski, aktywnie zabiegający o zwiększenie bezpieczeństwa w regionie oraz wsparcie dla Ukrainy w jej wojnie obronnej z Rosją.

Obserwatorzy podkreślają, że w ciągu ostatnich pięciu lat, zajmując stanowisko głowy państwa litewskiego, Nauseda wyniósł kontakty z Polską na bardzo wysoki poziom.

Nauseda urodził się w Kłajpedzie w 1964 roku w rodzinie inżyniera i nauczycielki matematyki. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim, a w 1987 roku podjął pracę na macierzystej uczelni jako wykładowca; pracę naukową kontynuował przez dwa lata m.in. na niemieckim uniwersytecie w Mannheim i w 1993 roku uzyskał tytuł doktora nauk społecznych.

W 1994 roku rozpoczął pracę w Banku Litwy. Początkowo był zastępcą szefa działu analiz, następnie dyrektorem departamentu polityki pieniężnej, a po czterech latach został członkiem zarządu Banku Litwy. W latach 2008-2018 Nauseda był głównym doradcą prezesa banku SEB.


Prezydent Litwy zna język niemiecki, angielski i rosyjski

Prezydent Litwy zna język niemiecki, angielski i rosyjski, a jego hobby to szachy, tenis i muzyka. Jest od 32 lat żonaty z Dianą Nausediene, z którą ma dwie córki, Ugne i Gedaile.

Nauseda nie należy do żadnej partii politycznej. W wyborach startował jako kandydat niezależny. Swego poparcia udzieliła mu Litewska Partia Socjaldemokratyczna, ale – jak wskazują obserwatorzy – w wielu przypadkach jego poglądy są bardzo konserwatywne.

Ubiegając się o reelekcję Nauseda nie ukrywał, że liczy na zwycięstwo. Podkreślał, że jego wygrana pozwoli m.in. na kontynuowanie pracy, którą wykonywał przez ostatnie pięć lat.

KW

Źródło zdjęci: Ubiegający się o reelekcję prezydent Gitanas Nauseda (P) i jego żona Diana Nausediene. Fot. PAP/Valdemar Doveiko

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj22 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka