Fot. Facebook.com
Fot. Facebook.com

Ziobro wytknął Onetowi hipokryzję. Portal wziął pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości

Redakcja Redakcja Suwerenna Polska Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Ciąg dalszy afery w Funduszu Sprawiedliwości. W poniedziałek rano portal Onet.pl opublikował artykuł, z którego wynikało, że w niejasnych okolicznościach z FS trafiły pieniądze do szpitala, w którym leczył się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na te doniesienia zareagował były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który zauważył, że serwis chętnie brał pieniądze z Funduszu i nie zgłaszał żadnych obiekcji.

Onet: Pieniądze dla szpitala, w którym leczył się Kaczyński

Temat dotacji z Funduszu Sprawiedliwości dla Szpitala Klinicznego im. prof. A. Grucy CMKP w Otwocku pojawił się w ub. tygodniu na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. rozliczeń PiS. O tym, według jakiego klucza przyznawane były w dobie rządów Zjednoczonej Prawicy środki z Funduszu Sprawiedliwości (pełna nazwa - Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości), opowiedział Tomasz Mraz, były dyrektor departamentu FS w Ministerstwie Sprawiedliwości w czasie, kiedy kierował nim Zbigniew Ziobro.

W poniedziałek Onet opublikował materiał na temat środków przekazanych z Funduszu Sprawiedliwości szpitalowi, w którym operowany był prezes PiS Jarosław Kaczyński. To właśnie w otwockim szpitalu polityk przeszedł dwukrotnie operacje kolana w 2019 i 2022 r.


Zbigniew Ziobro odniósł się do publikacji. Wskazuje na hipokryzję Onetu

Do rewelacji popularnego portalu odniósł się były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Szef Suwerennej Polski zauważył, że Onet nie omieszkał skorzystać z pieniędzy, które oferował Fundusz. Polityk opublikował w tej sprawie obszerny wpis na platformie X.

"Onet ochoczo brał pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Dziś robi pseudoaferę, że pieniądze dostał też wysoce wyspecjalizowany szpital ortopedyczny w Otwocku. Za te środki szpital kupił najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny dla dzieci i światowej klasy roboty medyczne. Dzięki nim pacjenci z centralnej Polski mogą liczyć na przyszycie odciętych w wypadkach kończyn. Dotąd w tej części kraju nie było to możliwe. Fundusz swoimi dotacjami uratował przed ciężkim kalectwem tysiące ofiar. Propagandziści Onetu teraz manipulują, pisząc, że dotacje miały związek z operacją Jarosława Kaczyńskiego. Goebbels mógłby się od nich uczyć" - czytamy we wpisie Ziobry.


Onet i inne media dostawały dotację z FS

Co ciekawe, Ziobro w swoim wpisie nie mija się z prawdą. Onet i kilka innych mediów, które uchodziły za niezależne, otrzymywały dotację z Funduszu Sprawiedliwości. Sprawę opisał portal Oko.press.

Dziennikarze serwisu podali, że Ringier Axel Springier Polska, wydawca m.in. portalu Onet, dziennika „Fakt” i tygodnika „Newsweek Polska”, dostał od Funduszu Sprawiedliwości prawie 2 mln zł.

W odpowiedzi na te zarzuty Onet opublikował oświadczenie, w którym zaznaczył, że kwoty, które RASP otrzymał z Funduszu na kampanie społeczne w swoich w tytułach były o blisko 0,5 mln zł wyższe.

„Jak nas poinformowało biuro komunikacji RASP Fundusz Sprawiedliwości wykupił od 2019 r. do 2023 r. w RASP cztery (a nie trzy, jak podało OKO.press) kampanie reklamowe o wartości 2 mln 460 tys. zł” – czytamy w tekście. W dalszej części materiału doprecyzowano, że „kampanie dotyczyły kwestii społecznych. W większości były to reklamy wideo.


Szpital w Otwocku tłumaczy się z dotacji od FS

PAP zwróciła się do dyrekcji placówki o informacje, jakie kwoty i na jakie cele zostały przekazane szpitalowi z Funduszu Sprawiedliwości.

Z odpowiedzi udzielonej przez dyrektora szpitala prof. Jarosława Czubaka wynika, że szpital czterokrotnie otrzymał wsparcie przyznane przez ministra sprawiedliwości z FS.

Pierwsze dotacja opiewała na kwotę 1 010 917,91 zł i została przyznana na podstawie wniosku szpitala z 28 lutego 2019 r. Celem dofinansowania było doposażenie podmiotu leczniczego w mikroskop śródoperacyjny i narzędzia chirurgiczne dla oddziału rekonstrukcyjno- replantacyjnego.

Po raz drugi szpital otrzymał środki z Funduszu Sprawiedliwości na podstawie wniosku złożonego do MS 18 sierpnia 2020 r. Przekazane placówce 3 980 626,43 zł były przeznaczone na doposażenie Zakładu Diagnostyki Obrazowej w cyfrowy system diagnostyki obrazowej do jednoczasowego wykonywania dwupłaszczyznowych, sylwetkowych zdjęć rtg w pozycji stojącej z oprogramowaniem do modelowania 3D układu kostnego.

Trzecia dotacja, w kwocie 3 499 724,26 zł przyznana na podstawie wniosku z 6 października 2021 r. miała na celu doposażenie i modernizację wyposażenia Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Pododdziałem Pooperacyjnym i Pododdziałem Anestezjologii Dziecięcej (4 respiratory i system monitoringu parametrów życiowych).

Ostatnie, najwyższe, dofinansowanie (na podstawie wniosku z 16 września 2022 r.) - na kwotę 9 969 000,00 zł przeznaczone było na doposażenie i modernizację wyposażenia bloku operacyjnego oraz oddziału rekonstrukcyjno-replantacyjnego, m.in. śródoperacyjne aparaty rtg C-arm, aparat usg, stoły operacyjne, artroskop. Realizacja tego celu rozłożona została na trzy etapy i potrwa do końca br.

"Wszelkie wnioski o dotacje składane przez szpital do różnych instytucji (m.in. FS, WOŚP, inne fundacje) dotyczą wyłącznie merytoryczno-medycznych aspektów wyposażenia i infrastruktury Szpitala" - podkreślił dyrektor placówki w przekazanym PAP dokumencie.


Fot. Zbigniew Ziobro. Źródło: Facebook.com

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka