Kiedy dojdzie przelew? Ważne ostrzeżenie na Boże Ciało. Fot. Pixabay/Canva
Kiedy dojdzie przelew? Ważne ostrzeżenie na Boże Ciało. Fot. Pixabay/Canva

Uwaga klienci banków. Szykują się opóźnienia w księgowaniu transakcji

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Kiedy dojdzie przelew – to pytanie, które wielu zadaje sobie szczególnie przed długim weekendem. Znają je dobrze zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, wystawiający faktury i ich odbiorcy. Czwartek 30 maja, czyli Boże Ciało, to ustawowo dzień wolny od pracy. Jak zaplanować przelew, aby dotarł do odbiorcy na czas?

Kiedy dojdzie przelew? Komunikat Elixir na Boże Ciało 30 maja

ELIXIR, czyli Elektroniczna Izba Rozliczeniowa to systemem rozliczeń międzybankowych. Z jego pomocą można z większą dozą prawdopodobieństwa ocenić kiedy dojdzie przelew.

Kiedy dojdzie przelew? Z komunikatu Elixir na najbliższe dni wynika, że przelewy zlecane w środę, 29 maja, po godzinie 16.00, dotrą do odbiorców dopiero w piątek, 31 maja. Wszystko dlatego, że w czwartek 30 maja mamy Boże Ciało. To katolickie święto, ale i dzień ustawowo wolny od pracy.

Nie ma nic zaskakującego w tym, że dni wolne i weekendy wymagają niezbędnej uważności, jeśli chodzi o planowanie przelewów, czy szerzej - wszelkie transakcje bankowe. Jeśli nie chcemy usłyszeć w wolny czas pytań w rodzaju: kiedy dojdzie przelew, warto zlecić przelewy wcześniej. A konkretnie - najlepiej przed godziną 16.00 w środę. 


Kiedy przelew, Boże Ciało. Warto skorzystać z Express Elixir

Jeśli jednak zapomnieliśmy o tym, a zależy nam z różnych względów, żeby przelew środków finansowych dotarł do odbiorcy na czas, warto skorzystać z innej opcji. To system Express Elixir, który obsługuje przelewy natychmiastowe i działa nawet w dni wolne od pracy.

Kiedy dojdzie przelew w takiej sytuacji? Express Elixir umożliwia przesyłanie środków między rachunkami prowadzonymi w różnych bankach w trybie ciągłym. To oznacza, że pieniądze dotrą do odbiorcy bez zbędnych opóźnień.


Euro Elixir 30 w Boże Ciało. Kiedy dojdzie przelew z pieniędzmi

Warto też wiedzieć, że 30 maja, czyli w Boże Ciało, system Euro Elixir 30 będzie obsługiwał krajowe i transgraniczne przelewy w euro według normalnego harmonogramu. 

KIR przeprowadzi sześć sesji rozliczeniowych w ciągu dnia, co oznacza, że przelewy w euro nie będą miały żadnych opóźnień i zostaną zrealizowane zgodnie z codziennym trybem.


Sesje w systemie Elixir i finale księgowanie w systemach poszczególnych banków

Na tym nie koniec perypetii z pytaniem: kiedy dojdzie przelew. Warto pamiętać, że dokumenty w systemie Elixir przekazywane są trzy razy w ciągu dnia w ściśle określonych sesjach:

  • sesja poranna rozpoczyna się o 9.30 i kończy po 11.00;
  • sesja południowa – jej początek to 13.30, a koniec 15.00;
  • sesja popołudniowa – start o 16.00, a koniec o 17.30.

Pliki z systemu ELIXIR muszą jeszcze trafić do systemu bankowego i dopiero tam następuje finalne księgowanie.

Na tym nie koniec - banki także wyznaczają własne godziny księgowania przelewów wychodzących i przychodzących w systemach bankowych, które zwykle różnią się od tych z systemu ELIXIR. Sesja wychodząca jednego banku nie musi pokrywać się z sesją przychodzącą drugiego.

KW

Źródło zdjęcia: Kiedy dojdzie przelew? Ważne ostrzeżenie na Boże Ciało. Fot. Pixabay/Canva

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka