TOHO Poland. Fot. mat. prasowe
TOHO Poland. Fot. mat. prasowe

Walec zwolnień grupowych niszczy Polskę. Zawitał w kolejnym mieście

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 137
„Przyjdzie walec i wyrówna” - śpiewał niegdyś Wojciech Młynarski. Przez Polskę pędzi walec zwolnień grupowych. Właśnie zajechał do Radomia, gdzie 115 pracowników zostanie zwolnionych z TOHO Poland. Firma specjalizowała się w produkcji metalowych i plastikowych części łożysk. Pracownicy są zaskoczeni i zrozpaczeni.

TOHO Poland likwiduje działalność. 115 osób straci pracę

Lokalny portal Echo Dnia informuje, że wygaszanie części procesów w radomskim zakładzie TOHO ma rozpocząć się już w drugiej połowie roku 2024. Firma przestanie w pełni funkcjonować w III kwartale 2025 roku. 115 pracowników starci pracę.

Pracownicy mają otrzymać rekompensaty finansowe z programem wsparcia w celu poszukiwania nowej pracy.

Z informacji DE wynika, że decyzja władz TOHO Poland wynika z narastającej od kilku lat niesprzyjającej sytuacji makroekonomicznej. TOHO Poland wskazuje na wzrost cen energii i surowców oraz wynikający z tego spadek zamówień w połączeniu ze wzrostem kosztów operacyjnych.


"Nikt nic nam nie mówił o tak strasznej wiadomości"

Pracownicy dopiero dowiedzieli się, że stracą pracę. Echo dnia przytacza słowa jednej z pracownic:

„Wczoraj podczas zebrania otrzymaliśmy informację. Wszystko tak na prawdę było tajemnicą do ostatniej chwili. Nikt nic nam nie mówił o jakichkolwiek redukcjach, a co dopiero o tak strasznej wiadomości. Byliśmy w szoku. Niby proponowali jakąś pomoc, ale po takiej decyzji już chyba nikt nie ma zaufania”.

Okazuje się, że liczba zamówień spadała co najmniej od zeszłego roku. Wraz ze spadkiem zamówień, pogarszała się atmosfera w pracy. 

Pracownik firmy mówi: „Coraz częściej spotykaliśmy się z absurdalnymi wymaganiami liderek zmian. Czepiały się nawet o wyjście na przerwę na papierosa, czy wzięcie nagłego dnia wolnego - opisuje pracownik”.


Czym zajmuje się TOHO Poland w Radomiu

TOHO Poland jest jedynym zakładem z grupy TOHO w Europie specjalizującym się w produkcji wysokiej jakości części do łożysk kulkowych. Chodzi o metalowe kosze, metalowe blaszki oraz kosze plastikowe stosowane w różnych gałęziach przemysłu. 

Firma wytwarza też części metalowe dla przemysłu motoryzacyjnego.

W Radomiu TOHO Poland działa od 2002 roku, od niedawna przy ulicy Samorządowej w Podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jest w 100 proc. własnością japońskiej firmy TOHO Industrial i jedną z pięciu firm w Grupie TOHO.

Części z Radomia trafiały do Czech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Brazylii. 

KW

Źródło zdjęcia: TOHO Poland. Fot. mat. prasowe

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka