WTM w Warszawie na Nowym Świecie. Fot. Google Maps
WTM w Warszawie na Nowym Świecie. Fot. Google Maps

Ważne miejsce zniknie z mapy Warszawy. Komornik wszedł z nakazem eksmisji

Redakcja Redakcja Muzea Obserwuj temat Obserwuj notkę 139
Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki zostanie zamknięte. Do budynku przy ul. Zakroczymskiej 2 na Nowym Mieście wszedł komornik z nakazem eksmisji. Wszystko wskazuje, że to dopiero początek "czyszczenia" historii.

Komornik w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym 

"Komornik od Trzaskowskiego wyrzuca bibliotekę Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego na bruk" – pisze "Portal Warszawski". Wyjaśnia przy okazji, że komornik wszedł już do WTM z nakazem eksmisji. Zajęcie lokalu ma nastąpić 12 czerwca. Do tego czasu właściciele mają zabrać wszystkie bezcenne zbiory. 

W WTM znajdują się m.in. bezcenne zbiory z autografami Fryderyka Chopina, czy spuścizny kompozytorskie Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Zygmunta Noskowskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Stefaniego, prywatne kolekcje Józefa Sikorskiego, Adama Münchheimera i Jana Karłowicza.


Znikną pozostałe biblioteki?

Redakcja dodaje również, że miasto szykuje się do eliminacji wszystkich bibliotek i wypożyczalni książek.

"Drugi oddział WTM znajduje się w Pałacyku Szustra na Mokotowie i dostaliśmy właśnie od nich odpowiedź: jesteśmy w trakcie intensywnych rozmów i negocjacji, aby do tego nie doszło. Mamy nadzieję, że nasze zbiory pozostaną w dotychczasowym miejscu" – czytamy na portalu.

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne organizuje również masę wydarzeń na rzecz upowszechniania kultury muzycznej poprzez organizowanie koncertów, wystaw oraz audycji dla dzieci i młodzieży. Powstało w 1871 roku.

"Zatrzymajmy to szaleństwo" 

Tadeusz Deszkiewicz, polski dziennikarz, publicysta, krytyk muzyczny, a od 2015 roku doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy, jest oburzony tymi informacjami. 

"Dziś zmroziła mnie informacja, że komornik warszawskiego Ratusza wyrzuca bibliotekę Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego na bruk. (...) Zatrzymajmy to szaleństwo niszczące polską kulturę. Od pół roku obserwujemy systematyczne działania mające na celu zmarginalizowanie i destrukcję polskiego dziedzictwa, polskiej historii, a co za tym idzie naszej narodowej tożsamości" – pisze ekspert. 

Dodaje, że będzie starał się dowiedzieć więcej oraz prosi o więcej informacji osoby, które są związane ze sprawą. 

Warszawski Ratusz na razie nie skomentował tych informacji.

MP

WTM w Warszawie na Nowym Świecie. Fot. Google Maps

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj139 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura