fot. NASA/Wikipedia
fot. NASA/Wikipedia

Poleciał badać Księżyc, a zrobił legendarne zdjęcie Ziemi. Nie żyje astronauta z Apollo 8

Redakcja Redakcja Badania i rozwój Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
W katastrofie lotniczej w stanie Waszyngton zginął William (Bill) Anders, astronauta NASA, który był członkiem załogi Apollo 8 w 1968 roku, która była pierwszą trójką osób, które okrążyły Księżyc. To on wykonał słynne zdjęcie Ziemi widzianej z Kosmosu.

William Anders zginął w katastrofie lotniczej

- Mój tata zginął w wypadku lotniczym na Wyspach San Juan – powiedział syn Williama George Anders w piątek wieczorem w rozmowie z CNN. "Rodzina jest zdruzgotana i pogrążona w żałobie po stracie wspaniałego pilota" – dodał. William Anders miał 90 lat.

Informacje o tym, że u wybrzeży wyspy Jones do wody spadł samolot T-34 potwierdziło biuro szeryfa hrabstwa San Juan, Straż Przybrzeżna Stanów Zjednoczonych ogłosiła później, że ciało pilota zostało odnalezione przez zespół nurków po wielogodzinnych poszukiwaniach. Wyspy San Juan znajdują się około 90 mil na północ od Seattle.

William Anders ukończył Akademię Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w 1955 roku, a rok później zdobył licencję pilota i służył w wojsku jako pilot myśliwca.

Podczas pracy w Laboratorium Broni Sił Powietrznych w Nowym Meksyku Anders był odpowiedzialny za zarządzanie programami ekranowania reaktorów jądrowych i efektów promieniowania, jak czytamy w jego biografii NASA.  W 1964 roku został wybrany przez NASA na astronautę i służył jako pilot zapasowy w misji Gemini 11 w 1966 roku i w locie Apollo 11 w 1969 roku. Według NASA Anders wylatał ponad 6000 godzin.


Misja Apollo 8 - pierwszy załogowy lot w pobliże Księżyca

Anders wraz z innymi astronautami Jimem Lovellem i dowódcą misji Frankiem Bormanem polecieli na pokładzie pierwszej misji na orbitę Księżyca w grudniu 1968 roku na pokładzie Apollo 8.

image
podpis: Załoga misji Apollo 8. Od lewej: Borman, Anders, Lovell. Fot. Wikipedia

Była pierwszą misją, która wyniosła ludzi poza orbitę okołoziemską i pierwszą misją w historii, podczas której człowiek okrążył Księżyc. Misja Apollo 8 trwała 6 dni i 3 godziny: przeciwną stronę Księżyca osiągnięto po ponad 69 godzinach lotu, a w ciągu 20 godzin lotu wokół Księżyca, moduł załogowy dziesięciokrotnie okrążył satelitę Ziemi. Celem misji było zebranie informacji o możliwych miejscach lądowania.

Ikoniczne zdjęcie Ziemi z Kosmosu

W trakcie misji wykonano sześć transmisji na żywo. Podczas transmisji telewizyjnej w Wigilię Bożego Narodzenia, astronauci odczytali fragmenty Księgi Rodzaju. Z pokładu modułu załogowego Anders wykonał wtedy ikoniczne kolorowe zdjęcie Ziemi ukazujące powierzchnię Księżyca na pierwszym planie podczas lotu Apollo 8 w Wigilię Bożego Narodzenia 1968 roku, zatytułowane "Earthrise". To kultowe zdjęcie Wschodu Ziemi jest jednym z najbardziej pamiętnych i inspirujących zdjęć Ziemi z Kosmosu.

Zdjęcie pokazuje planetę wznoszącą się nad horyzontem z jałowej powierzchni Księżyca.

image
podpis: fot. Wikipedia

Anders opisał to później jako swój najbardziej znaczący wkład w program kosmiczny. - Przebyliśmy całą tę drogę, aby zbadać Księżyc, a najważniejszą rzeczą, jaką odkryliśmy, była Ziemia – mówił potem. Zdjęcie, opisane jako "legendarne" przez NASA zostało zrobione, gdy załoga robiła zdjęcia powierzchni Księżyca do analizy geologicznej. -  Nagle wyjrzałem przez okno, a tu pojawiła się ta wspaniała kula – opisywał Ziemię Anders. - Uświadomiłem sobie, że Ziemia jest mała, delikatna i nie stanowi centrum wszechświata – podsumował.

Anders służył również jako pilot zapasowy misji Apollo 11, która doprowadziła do pierwszego lądowania na Księżycu 24 lipca 1969 roku. Z programu kosmicznego wycofał się w 1969 roku, były astronauta przez kilka dekad pracował następnie w przemyśle lotniczym. W latach 70. przez rok pełnił również funkcję ambasadora USA w Norwegii.

ja

Na zdjęciu William Anders w 1964 roku, gdy zaczął swoją przygodę z Kosmosem, fot. NASA/Wikipedia

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie