Fot. PAP
Fot. PAP

Parada Równości w Warszawie. Kotula zapowiada walkę o związki partnerskie

Redakcja Redakcja LGBT Obserwuj temat Obserwuj notkę 95
W sobotę po godz. 14 sprzed Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie ruszyła Parada Równości. Tegorocznymi najważniejszymi postulatami są: wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami nienawiści; małżeństwo i związek partnerski prawem każdego obywatela oraz prawa osób trans prawami człowieka. Ministra równości Katarzyna Kotula zapowiedziała też rozpoczęcie prac nad projektem o związkach partnerskich.

Parada równości pod hasłem "Czas na równość jest teraz"

Tegoroczna Parada Równości idzie pod hasłem "Czas na równość jest teraz" i została zorganizowana przez Fundację Wolontariat Równości. W sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie stanęło miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji, a w przemarszu ulicami Śródmieścia biorą udział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Prezes Fundacji Wolontariat Równości Rafał Dembe powiedział na konferencji prasowej przed marszem, że społeczność LGBTQ+ cieszy się, że "Polska wraca do europejskich wartości". Zwrócił jednak uwagę, że nasz kraj, już po raz piąty, zajął ostatnie miejsce spośród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe, który ilustruje poziom równouprawnienia osób LGBTI w 49 krajach Europy. "Niezależnie od tego, że narracja się zmienia, to nie zmieniają się nasze prawa" - podkreślił Dembe.

"Chcemy przejść ulicami Warszawy ciesząc się i dobrze się bawiąc, ale jednocześnie przypomnieć, że cały czas czekamy na nasze prawa i na równość" - zaznaczył prezes.


Organizatorzy przemarszu mają 12 postulatów

Członkini zarządu Fundacji Wolontariat Równości Emilia Bartkowska-Młynek wyjaśniła, że Parada Równości ma w tym roku 12 postulatów, które dotyczą nie tylko osób LGBTQ+. Głównymi z nich są: wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami nienawiści, małżeństwo i związek partnerski prawem każdego obywatela oraz prawa osób trans prawami człowieka.

"Wciąż nie mamy praw, które są nam przynależne. Wciąż musimy żądać, żeby traktowano nas jak pełnoprawnych obywateli. Czekamy, aż Polska sprosta tym wymaganiom i oczekiwaniom" - dodała. 

Prezydent Warszawy otwierając paradę powiedział, że „ten dzień pokazuje, że Warszawa jest miastem uśmiechniętym tolerancyjnym i europejskim”. „Mam nadzieję, że te wszystkie postulaty, z którymi jesteśmy od wielu lat na ustach będą realizowane” - wskazał Trzaskowski. 

Koniec zgromadzenia planowany jest o godz. 18.

Będzie projekt ustawy o związkach partnerskich

Na briefingu prasowym zorganizowanym z okazji Parady Równości w Warszawie minister Kotula podkreśliła, że czerwiec jest najważniejszym miesiącem dla społeczności LGBT.

"To jest miesiąc dumy z historii ich długiej walki o ich prawa. Miesiąc czerwiec musi być także miesiącem decyzji o rządowym projekcie o związkach partnerskich, nad którym pracujemy już wystarczająco długo" - oceniła.

"W tym tygodniu podjęłam decyzję o skierowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów do wykazu prac legislacyjnych rządowego projektu o związkach partnerskich" - poinformowała.

Według Kotuli większość Koalicji 15 października w kampanii wyborczej obiecywała związki partnerskie. "Lewica od zawsze mówiła o równości małżeńskiej (...) ale rozumiemy realia polityczne, dlatego zrobiliśmy krok w tył i umówiliśmy się na to, że związki partnerskie to może być nasz nowy kompromis. W czerwcu musi zapaść decyzja o tym czy będzie rządowy projekt o związkach partnerskich" - podkreśliła.

W przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy z PSL na temat tego, jak miałby wyglądać projekt ustawy o związkach partnerskich. 

Kotula: większość chce związków partnerskich

Kotula przywołała sondaż IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej", według którego 62,6 proc. ankietowanych opowiedziało się za uregulowaniem związków partnerskich.

"Chcą tego Polki, chcą tego Polacy, chce tego społeczność LGBT. Ale chcą tego także wyborcy większości Koalicji 15 października. Chce tego Lewica, wiemy że popiera to Koalicja Obywatelska i Polska 2050. Mam nadzieję, że będzie zgoda także Polskiego Stronnictwa Ludowego" - zastrzegła.

Zapowiedziała, że w poniedziałek spotka się z organizacjami pozarządowymi na konsultacjach. "Jeszcze przed spotkaniem z PSL spotkamy się z organizacjami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów albo też online i będziemy podejmować konkretne decyzje co do szczegółów tego projektu a także co do tego, co ma wydarzyć się po tej kluczowej rozmowie i po tym kluczowym spotkaniu z PSL" - powiedziała.

Kotula zaznaczyła, że podczas rozmowy z PSL poniesiony zostanie m.in. temat przysposobienia wewnętrznego, czyli uregulowania sytuacji dzieci, które wychowują się w "tęczowych rodzinach".

"Od początku mówiłam, że jest to postulat, na którym bardzo mi zależy. Polskie Stronnictwo Ludowe mówi, że nie ma zgody na przysposobienie wewnętrzne. Chciałbym, żebyśmy na tej rozmowie jeszcze raz ten temat poruszyli, zastanowili się, czy w jakiejkolwiek formule możemy zostawić uregulowanie kwestii dzieci tak, żeby zabezpieczyć ich status" - mówiła.

Przewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy Anna Maria Żukowska wyjaśniła, że projekt ustawy o związkach partnerskich zakłada m.in. wspólne nazwisko, prawo do wspólnego rozliczania się, prawo do informacji medycznej i prawo do odwiedzania się w szpitalu.

MB

Fot. Parada Równości w Warszawie. Źródło: PAP/Paweł Supernak

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj95 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo