Ministerstwo zdrowia idzie na walkę z opioidami. Fot. Facebook/Izabela Leszczyna
Ministerstwo zdrowia idzie na walkę z opioidami. Fot. Facebook/Izabela Leszczyna

Fentanyl sieje spustoszenie w Polsce. Rząd rozpoczyna działania

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 70
Na polskich ulicach widać coraz więcej osób pod wpływem fentanylu. Sytuacje są zatrważające, a sama substancja może zabić. Działania w tym celu podejmuje ministerstwo zdrowia, bo, jak się okazuje, narkotyk można nabyć bez problemów w aptece. – Od poniedziałku będzie działał codzienny system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy, w tym fentanylu – powiedziała "Wydarzeniom" Polsat News szefowa resortu Izabela Leszczyna.

Ministerstwo zdrowia idzie na walkę z opioidami 

Internet obiegły filmiki pokazujące dziwnie zachowujących się i odurzonych fentanylem młodych ludzi na ulicach Poznania. To nie jedyne przypadki osób po opioidach. Stąd też ministerstwo zdrowia podejmuje działania w tej sprawie. Minister Izabela Leszczyna w rozmowie z "Wydarzeniami" powiedziała, że kiedy w czasie pandemii wprowadzono do systemu prawnego teleporady, to razem z nimi weszły w życie tzw. receptomaty. – Niestety nie zostały wprowadzone do porządku prawnego w sposób na tyle szczelny, żebyśmy nie musieli tego poprawiać – dodała.

– Dwa miesiące temu poleciłam zespołowi ministerstwa zdrowia opracowanie zasad, definicji np. tego, czym jest badanie przy teleporadzie, bo, niestety, PiS tego nie zrobił – stwierdziła. Zaznaczyła, że luki prawne będą najszybciej, jak to możliwe usunięte. Minister zdrowia podkreśliła, że poleciła dyrektorowi Centrum E-zdrowia wdrożenie stałego monitoringu wystawiania i realizacji recept na opioidy.


– Od poniedziałku będzie działał codzienny system monitorowania preskrypcji opioidów, w tym fentanylu – zaznaczyła. Leszczyna wyjaśniła, że obserwując trendy i nieprawidłowości, będzie można natychmiast reagować poprzez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i zawiadamiać organy ścigania.

– Chcę wyraźnie podkreślić, że ten monitoring będziemy prowadzić na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, natomiast dane pacjenta nie będą absolutnie nigdzie przekazywane – powiedziała dodając, że dane pacjenta są danymi wrażliwymi i są całkowicie bezpieczne.

Coraz więcej fentanylu w Polsce

Policja podała w sobotę, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. policjanci zabezpieczyli dokładnie 252,2 g fentanylu i jego pochodnych w Polsce. Ilość ta jest niewielka biorąc pod uwagę ok. 21 ton środków odurzających zabezpieczonych przez policję w ubiegłym roku - poinformowała Policja.

W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, w ich toku ustalono 22 podejrzanych. Policjanci zaznaczyli, że liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań stanowią marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Tylko w 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań ws. narkotyków.

Śmiercionośny narkotyk 

Fentanyl to najsilniejszy na świecie lek przeciwbólowy o działaniu narkotycznym. Błyskawicznie uzależnia, a w dużych dawkach zabija. Działa on silniej niż wiele innych, podobnych środków, jak np. morfina, od której jest ok. 50 razy silniejszy, więc także doznania, które daje, są dużo mocniejsze. Stąd jego ogromna popularność.

W USA fentanyl odpowiada za zgony ponad 100 tys. ludzi w ciągu roku. W marcu tygodnik "Economist" napisał, że co 14 miesięcy z powodu uzależnienia od fentanylu umiera więcej Amerykanów, niż w sumie zginęło we wszystkich wojnach, jakie Stany Zjednoczone toczyły po 1945 roku.

MP

Ministerstwo zdrowia idzie na walkę z opioidami. Fot. Facebook/Izabela Leszczyna 

Czytaj dalej: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj70 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości