fot. Canva/UM Warszawa
fot. Canva/UM Warszawa

Fentanyl na Mazowszu. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski podjął działania w związku z wykryciem na terenie województwa niebezpiecznych substancji psychoaktywnych, w tym fentanylu w Żurominie. Dziś odbyło się w tej sprawie posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Fentanyl w Polsce - statystyki

W Polsce do tej pory po fentanylu zmarły cztery osoby – w lutym trzy w Żurominie (woj. mazowieckie), a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu. Jak podało Radio ZET, od początku 2024 r. Główny Inspektorat Sanitarny zanotował 48 przypadków zatruć fentanylem w Polsce.

Jak przekazał po posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, problem z fentanylem na razie ma charakter tylko lokalny. "Co nie znaczy, że powinniśmy go bagatelizować" – dodał.

Wojewoda razem z Mazowieckim Kuratorem Oświaty Wiolettą Krzyżanowską apelują do rodziców, nauczycieli i dzieci o wzmożenie czujności. 32 szkoły w województwie zostały objęte działaniami profilaktycznymi, odbyły się spotkania z nauczycielami, rodzicami i uczniami. Frankowski wystosował w tej sprawie list do organizatorów wypoczynku wakacyjnego z apelem, aby zwrócili oni uwagę na ten problem.


Fentanyl - lek i narkotyk w jednym

Przypomniał, że fentanyl jest też lekiem i należy odgraniczyć kwestie zażywania leku przez osoby, które mają takie zalecenie, od wykorzystywania tego leku w charakterze narkotyku. "Trzeba zachować daleko idącą ostrożność w tym zakresie" – dodał.

- Zażywanie fentanylu, mimo że jest lekiem, w sposób niekontrolowany grozi śmiercią - ostrzegał zastępca komendanta Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu Piotr Janik. - Proszę pamiętać o tym, że my mówimy o leku, ale używanie go, zażywanie go w sposób nieuprawniony, w sposób niekontrolowany staje się śmiercionośną bronią, dlatego przestrzegam i z tego miejsca mówię, że wszyscy ci, którym chodzi po głowie gdzieś próbowanie, eksperymentowanie z tym lekiem, jeżeli nie muszą, jeżeli nie są to zalecenia medyczne, absolutnie - dodał.

W Warszawie nie ujawniono przypadków zgonów po zażyciu fentanylu - mówił zastępca komendanta stołecznego policji Krzysztof Ogroński.

Janik powiedział, że policja analizuje każdą sprawę, w której dostaje choćby jak najmniejszy sygnał, że może mieć to związek z fentanylem. Odniósł się też do informacji medialnych o spowodowanych rzekomo przez przedawkowanie fentanylu 30 zgonach w Żurominie. "Analizujemy sprawy z 11 lat. Postępowania się toczą i nie mogę nic więcej na ten temat powiedzieć" – dodał policjant.


Fentanyl w Polsce - działania policji

Pod koniec lipca policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Żuromina w wieku 34 i 35 lat podejrzanych o udział w handlu fentanylem, który jest syntetycznym opioidem.

Policja podała w sobotę, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. policjanci zabezpieczyli dokładnie 252,2 g fentanylu i jego pochodnych w Polsce. Ilość ta jest niewielka biorąc pod uwagę ok. 21 ton środków odurzających zabezpieczonych przez policję w ubiegłym roku - podkreślono.

W poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że od 17 czerwca Centrum e-zdrowia monitoruje przepisywanie leków psychotropowych i narkotycznych, w tym opioidów jak np. fentanyl. Codziennie sporządzany będzie raport z tego monitoringu. W przypadku niepokojących wniosków raport będzie kierowany do Komendy Głównej Policji. Minister zaznaczyła, że monitoring jest prowadzony na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, a dane pacjenta nie są nigdzie przekazywane.

W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.

ja

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Canva, Mariusz Frankowski, fot. UM Warszawa

Czytaj także:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości