fot. X/Straż Graniczna
fot. X/Straż Graniczna

Szli do Polski z deskami w rękach. Szturm migrantów na granicę

Redakcja Redakcja Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Nie ustaje napór migrantów na granicę od strony Białorusi. Kilkudziesięciu cudzoziemców próbowało nielegalnie, siłowo przedostać się do naszego kraju pokonując rzekę graniczną Przewłoka. Do przekroczenia granicy ostatecznie nie doszło - informuje Straż Graniczna.

Chcieli sforsować rzekę, by przejść na polską stronę

Wczoraj około godz. 15.00 grupa około 70 migrantów próbowała przedostać się, przez graniczną rzekę Przewłoka na terytorium Polski. Cudzoziemcy rzucali w stronę polskich patroli kamieniami. Do akcji wkroczyli funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z żołnierzami Wojska Polskiego i policjantami. Działania polskich służb doprowadziły do wycofania się wszystkich osób w głąb Białorusi - informuje SG, zamieszczając filmik z zajścia.

Na filmie widać sporą grupę młodych mężczyzn, niektórzy niosą deski, zapewne do sforsowania rzeki. Potem pojawiają się licznie polskie służby. Na ich widok migranci oddalają się rzędem z powrotem do lasu.


Drugi atak na granicę tego samego dnia

Kolejna próba siłowego przekroczenia granicy nastąpiła tego samego dnia, około godz. 22.30. Grupa migrantów, licząca kilkadziesiąt osób, zachowywała się agresywnie. W stronę polskich patroli leciały kamienie. Po raz kolejny odparto atak i cudzoziemcy wycofali się w głąb Białorusi. W zdarzeniu brały udział wszystkie służby zaangażowane bezpośrednio w ochronę granicy. W obu przypadkach nikt nie ucierpiał - informuje Straż Graniczna.

Podczas minionej doby było 77 prób nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski – poinformowała w czwartek Straż Graniczna. Migranci usiłowali nielegalnie dostać się do Polski na odcinkach granicy w okolicach Białowieży, Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy – poinformowała mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku.

Według statystyk POSG, od początku roku było w regionie ponad 19 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku czerwca było to ponad 2,8 tys. takich prób. W maju odnotowano ich ponad 8 tys., w kwietniu prawie 3,4 tys. Zatrzymywane osoby pochodziły z 35 krajów.

ja

Zdjęcie z nagrania udostępnionego przez Straż Graniczną

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj58 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka