Okrągłe urodziny FIATA. Marka przygotowała coś specjalnego: Grande Pandę

Redakcja Redakcja Motoryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
To samochód obok, którego nie można przejść obojętnie. Fiat na swoje 125-lecie przedstawił model Grande Panda. Salon24 jako jeden z pierwszych ma jego zdjęcia.

Jak zapowiada koncern Stellantis, Grande Panda jest pierwszym samochodem z nowej rodziny inspirowanej słynną Pandą z lat 80. XX wieku, kompaktowym autem rodzinnym, które pokochały miliony.

Fiat, to marka mogąca poszczycić się ponad stuletnią historią. Jest jednym z najstarszych działających bez przerwy producentów samochodów, a od kilkudziesięciu lat prawdziwie globalna marka, której modele można kupić pod każdą szerokością geograficzną długością i szerokością. 


Niewielki, ładny samochód 

Włoski koncern zawsze słynął z niewielkich, praktycznych samochodów w produkcji, których osiągnął mistrzostwo. Firma w tym roku obchodzi swoje 125-lecie i w prezencie podarowała użytkownikom samochód, który nie tylko cieszy oko, ale przede wszystkim jest praktyczny i przyjazny dla użytkowników.

- Najlepszym sposobem, aby świętować 125-lecie powstania marki FIAT jest zapisanie pierwszych stron naszej przyszłej historii, zaczynając od nowego Fiata Grande Panda. Zaprojektowany w Turynie we Włoszech przez nasze Centrum Stylu, nowy FIAT ucieleśnia wartości swojego poprzednika. Nowy, kompaktowy samochód oparty jest na globalnej platformie, umożliwiając marce rozszerzenie jej globalnego zasięgu. Wraz z modelem Grande Panda, FIAT przechodzi obecnie na wspólne platformy globalne obejmujące wszystkie regiony świata, oferując wynikające z tego korzyści swoim klientom na całym świecie. Tak naprawdę Grande Panda doskonale nadaje się dla rodzin i mobilności miejskiej w każdym kraju… to prawdziwy FIAT - mówi Olivier Francois, dyrektor generalny marki FIAT i globalny dyrektor ds. marketingu Stellantis. 


Fiat Grande Panda: miejski spryciarz

Fiat Grande Panda wyróżnia się na tle innych samochodów z segmentu B wyjątkową kompaktowością przy długości zaledwie 3,99 m, czyli poniżej średniej w segmencie wynoszącej 4,06 m, oraz charakteryzuje się prostymi liniami i dobrze zorganizowanym, przestronnym, a jednocześnie kompaktowym wnętrzem. W nowym modelu FIAT-a może wygodnie podróżować pięć osób. To miejski spryciarz zaprojektowany tak by zawsze dawał sobie radę w ulicznym zgiełku. Już samo spojrzenie na solidną i mocną bryłę modelu nie pozostawiam wątpliwości, że to auto, któremu można zaufać.

Wrażenie wzmacnia dynamiczny design nadwozia z wyraźnymi liniami bryły samochodu, które podkreślają solidne nadkola. Przód charakteryzuje się zwartą bryłą o wyrazistym, nowym charakterze. Precyzyjne, prostopadłe linie otaczają progresywny układ kwadratowej siatki, tworząc solidny, elegancki wygląd, który generuje efekt pikseli rozpościerający się od środka błyszczącej czarnej górnej osłony chłodnicy do reflektorów. Osłona podwozia w dolnej środkowej części zderzaka podkreśla charakter w stylu SUV-a, natomiast reflektory składające się z opalowych kostek, nawiązują do okien fasady fabryki Lingotto. Co więcej, obok unikalnej sygnatury świetlnej, światła do jazdy dziennej (DRL) zamieniają się w kierunkowskazy i podświetlają niektóre kostki, które wyglądają jak poziome piksele ułożone we wzór szachownicy.  


Klimatyczny kształt nadwozia Grande Pandy

Z boku sylwetka Fiata Grande Panda nawiązuje do Pandy z lat 80-tych, jej niezaprzeczalnego, pewnego siebie uroku będącego zasługą dynamicznej kabiny pasażerskiej i przeszklonych powierzchni. Klinowaty kształt nadwozia i kabiny jest jeszcze bardziej podkreślony przez nachylone relingi dachowe, które przesuwają się od góry w kierunku tyłu.

W hołdzie dla klasycznej Pandy 4x4, litery wyrazu Panda zaskakują: są wytłoczone w trójwymiarowym reliefie na drzwiach, odbijając otoczenie i ożywiając dolną część boku. Co więcej, niepowtarzalne nachylenie kąta w stosunku do pionowej bryły tyłu jest odwzorowane przez solidny słupek „C”. Aby uzyskać taki efekt soczewki, czarna kwadratowa plakietka została połączona z grafiką przeszklonej powierzchni, tworząc uderzający efekt, w którym cztery litery tworzące nazwę FIAT zamieniają się w cztery paski, które zdają się poruszać wokół pojazdu.

Tył również charakteryzuje się odważnym wyglądem dzięki wydatnym nadkolom, nachyleniu szyb, układowi tylnej szyby, reflektorom i osłonom, które nadają Fiatowi Grande Panda bezpieczny i stabilny wygląd oraz zapewniają solidne trzymanie się drogi. Bryła tylnej części została optycznie powiększona dzięki zintegrowaniu błyszczącej czarnej ramki z trójwymiarowymi literami Panda - to ukłon w stronę oryginalnej Pandy. Wreszcie, aby zachować motyw geometrii z lat 80. w połączeniu z futurystycznym stylem, 17-calowe felgi aluminiowe o diamentowym szlifie zostały wzbogacone o atrakcyjny, stylizowany wzór w kształcie litery X.

Do wyboru będzie wersja elektryczna oraz hybrydowa. „Obowiązkowo” w jasnych kolorach nadwozia, m.in. w odcieniu żółci. 


Źródło zdjęć: Stellantis

Tomasz Wypych

Zobacz galerię zdjęć:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie