Andrzej Duda (L), Donald Tusk (P). Fot. PAP/Tusk: 	PAP/Radek Pietruszka / PAP/Piotr Nowak / Canva
Andrzej Duda (L), Donald Tusk (P). Fot. PAP/Tusk: PAP/Radek Pietruszka / PAP/Piotr Nowak / Canva

"Gazeta Wyborcza" i silni razem atakowali Dudę. Tusk: Doceniam jego wysiłek

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Donald Tusk w czasie konferencji prasowej w środę był pytany o to, jak Polska zagłosuje w sprawie unijnego cła na unijnego samochody elektryczne. Premier nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi, ale pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za jego wysiłki na rzecz Polski w trakcie oficjalnej podróży do Chin. Duda był krytykowany za tę wizytę przez środowiska bliskie obecnemu rządowi.

"Bardzo doceniam wysiłki pana prezydenta"

Podczas konferencji prasowej Donald Tusk został zapytany o to, jak Polska zagłosuje na forum UE w sprawie ceł na samochody elektryczne z Chin. Salon24.pl pisał o tym temacie w ostatnich dniach, wskazując również na możliwe zagrożenia dla Polski, wynikające z wojny handlowej między Unią a Chinami.

– Bardzo doceniam wysiłki, i to mówię serio teraz, pana prezydenta Dudy w Chinach, tym bardziej, że umówiliśmy się, myśmy wysłali bardzo takie szczegółowe rekomendacje dla prezydenta Dudy przed wizytą w Chinach, co z naszego punktu widzenia, rządu i co jest w interesie Polski i pan prezydent tam rzeczywiście robił wszystko, żeby do naszych chińskich partnerów dotarły informacje, czego Polska oczekuje, np. jeśli chodzi o możliwy wpływ Chin na zachowanie się Białorusi – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

– Ja jestem bardzo usatysfakcjonowany działaniami pana prezydenta Dudy i też uważam, że lepiej mieć z takim państwem jak Chiny jak najlepsze relacje, a nie jak najgorsze – kontynuował.


Tusk o chińskich elektrykach 

Donald Tusk podkreślił, że problem aut elektrycznych wybuchł z wielką mocą, „tym bardziej że pojawiły się pomysły o cłach wstecznych”. 

— Ten spór jest w tej chwili bardzo gorący — dodał. Przyznał, że w tej chwili nie potrafi udzielić odpowiedzi na pytanie dziennikarki Agencji Reutera. W trakcie konferencji prasowej premiera przypomniano, że unijne głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest na październik.

Warto przypomnieć, że liberalne media i środowiska internautów wspierające rząd Donalda Tuska w ostatnim czasie krytykowały wizytę Andrzeja Dudy w Chinach.


Andrzej Duda z oficjalną wizytą w Chinach

Prezydent, w ramach trwającej od poniedziałku oficjalnej wizyty w Chinach, spotkał się m.in. z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Jak poinformował Andrzej Duda, rozmowa dotyczyła m.in. kwestii bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę i ataku hybrydowego Białorusi na polską granicę.


Podczas wizyty prezydenta Dudy w Chinach ogłoszone zostało m.in. zniesienie krótkoterminowych wiz dla Polaków. Ruch bezwizowy dla obywateli Polski, umożliwiający wjazd i pobyt na terytorium ChRL do 15 dni, będzie obowiązywał od 1 lipca br. Ponadto zawarto porozumienia dotyczące eksportu polskiej żywności do Chin, w tym umożliwiające sprzedaż polskiego drobiu w Chinach.


KW

Źródło zdjęcia: Andrzej Duda (L), Donald Tusk (P). Fot. PAP/Tusk: PAP/Radek Pietruszka / PAP/Piotr Nowak / Canva

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj31 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka